Nga: Paul Steinhauser | Fox News

Me Senatorin populist Bernie Sanders të Vermont që tani konsiderohet kryesuesi në garën për nominimin Demokratik, shqetësimi dhe rezistenca po rritet në mesin e rrjedhës kryesore dhe establishmentin Demokrat brenda dhe jashtë kryeqytetit të kombit.

Ligjbërësit e moderuar tingëlluan këmbanat e alarmit të enjten, Chad Pergram dhe Marisa Schultz te Fox News raportuan nga Capitol Hill.

“Eshtë keq,” tha një Demokrat i ri nga një distrikt i lëkundur. “Ne jemi duke bashkebiseduar se si ta menaxhojme këtë.”

“Nëse [Sanders] është i nominuari, ne humbim,” i tha një Demokrat tjetër Fox News.

Dy demokratë të tjerë vulnerabël thanë që një nominim i Sanders pothuajse me siguri do t’i cedonte shtetet e tyre Presidentit Trump dhe mund të dëmtojë garat e tyre të votimit për Dhomën dhe Senatin.

Stoku i senatorit të pavarur që po bën kandidimin e tij të dytë për nominimin presidencial Demokratik, është rritur këtë muaj, falë një finishi të fortë në Iowa, ku ai dhe ish-South Bend, Ind., Kryebashkiaku Pete Buttigieg të dy,pretenduan fitoren, dhe gjithashtu falë fitores së tij në primaret e para të martën në New Hampshire.

Sanders gjithashtu ka kapërcyer epërsinë ndaj ish-të parit në gare Joe Biden në katër nga pesë sondazhet e fundit kombëtare, pasi ish-zëvendespresidenti rrëshqiti pas shfaqjeve zhgënjyese në Iowa dhe New Hampshire. Dhe Sanders është udhëheqësi i qartë në luftën për mbledhjen e fondeve në para të fushatës.

Paralajmërimet mbi katastrofat e votimit në baze nëse Sanders është mbajtësi standard i partisë në nëntor vijnë gjithashtu nga fushata e Biden.

“Të zgjedhurit zyrtarë në të gjithë vendin e kuptojnë se do të ketë masakra në votimet e bazës së Partisë Demokratike nëse zgjedhim personin e gabuar,” theksoi Rep.Cedric Richmond nga Luiziana, një bashkë-kryetar i fushatës së Biden, theksoi gjatë një telekonference të Mërkurën me gazetarët. “Nëse Bernie Sanders do të jetë në krye të biletës, do të jemi në rrezik të humbasim Dhomën,ne nuk do ta rifitojme as Senatin.”

Vetë ish-zëvendespresidenti e bëri këtë argument të mërkurën e kaluar, ndërsa bëri fushatë në Somersworth, N.H. Ai tha se Sanders “e quan veten një socialist Demokrat”.

Ai më pas ka hequr qafe rivalin e tij, duke theksuar se “nëse Senatori Sanders është i nominuari për partinë, çdo Demokrat në Amerikë lart e poshtë ne votime – shtetet blu, shtetet e kuqe, shtetet e purpurta, diatriktet e lehta konkurruese – çdo Demokrat do të duhet të mbante etiketën që senatori Sanders ka zgjedhur për vete”.

Biden më pas ka theksuar përpjekjet e tij për të ndihmuar Demokratët në votim në bazë në zgjedhjet e mesit te mandatit të vitit 2018, kur partia në mënyrë bindëse rimori shumicën në Dhomë.

“Kur Sanders më sulmon se kam bagazh, më duhet t’ju them ju se 60 kandidatët plus për të cilët kam bërë fushatë,distriktet më të vështira në vend vetëm dy vjet më parë, nuk më shihnin si bagazh dhe ata më donin në distriktet e tyre, “Tha Biden.

Ai shtoi se dyshonte se kandidatë të tillë do të dëshironin që “Bernie Sanders të hynte dhe të bëjë fushatë” për ta.

Por ai argument duket se nuk fluturoi me votuesit e New Hampshire, pasi Biden shkoi në vendin e pestë te largët dhe zhgënjyes në primaret.

Nevada e zhgënjyer për Biden

Biden shpreson për një finish të fortë në grupet e 22 shkurtit në Nevada dhe një fitore në primaret e Karolinës së Jugut një javë më vonë për të ringjallur fushatën e tij.

Por në atë që shihet si një pengesë,i fuqishëm dhe me ndikim eshte Unioni i Punëtorëve të Kulinarisë së Nevadës qe të enjten nuk pranoi të mbeshtesë kandidatin në garën e nominimit Demokrat.

Unioni dhe organizatat filiale të saj përfaqësojnë afërsisht 60,000 punëtorë në industrinë e restoranteve dhe hotelerise në Las Vegas dhe Reno. Eshtë jashtëzakonisht me ndikim në politikën e Nevadës, pasi është një burim kryesor i mobilizimit të votuesve. Latinët përbëjnë më shumë se gjysmën e anëtarësise të unionit.

Disa orë më parë, në një telekonferencë në mbrëmjen e së mërkurës me mbështetës dhe donatorë, një Biden i shkarkuar tha: “Do të mallkoj veten nëse do ta humbim këtë nominim, veçanërisht nëse do ta humbasim këtë nominim dhe do të përfundojmë duke humbur një pale zgjedhje në favor te Donald Trump. ”

Disa orë më parë, në një telefonatë konferencë të mbrëmjes së së mërkurës me mbështetës dhe donatorë, një Biden i pushuar tha: “Do të mallkohem nëse do ta humbim këtë nominim, veçanërisht nëse do ta humbasim këtë emërim dhe do të përfundojmë duke humbur një zgjedhje për Donald Trump. ”

Në thirrjen, e cila u konfirmua nga Fox News, Biden tregoi për humbjet e Bill Clinton-it në Iowa dhe New Hampshire në ciklin 1992 para se guvernatori i atëhershëm i Arkansas-it te vazhdonte të fitonte nominimin dhe të kapte Shtëpinë e Bardhë.

Por ndërsa Clinton nuk fitoi asnjërin nga dy shtetet e para, finishi i tij i fortë në vendin e dytë në New Hampshire i dha atij titullin e “djalit të kthyer”, qe rriti ofertën e tij në Shtëpinë e Bardhë.

Buttigieg përgatitet për Super të Martën

Fushata e Buttigieg njoftoi të enjten se deri në javën e ardhshme, do të kenë çizmet në terren në të 14 shtetet e Super të Martës që mbajnë primaret ose grupet zgjedhore më 3 mars. Dhe kandidati – dikur me e gjata nga goditjet e gjata për nominim — do të bëjë fushatë gjatë dy javëve të ardhshme në shtete të tilla të Super të Martës si Kalifornia, Karolina Veriore, Utah dhe Virginia.

VERITAS.COM.AL/