Luksemburg (AFP) – Shtetet anëtare të BE u bashkuan të hënën për të dënuar ofensivën e Turqisë në Siri, por ndaluan imponimin e një embargoje armësh, duke hapur rrugën e sanksioneve ndaj Ankarase mbi  manovrat e diskutueshme në brigjet e Qipros.

“BE dënon veprimin ushtarak të Turqisë që dëmton seriozisht stabilitetin dhe sigurinë e të gjithë rajonit,” tha blloku në një deklaratë të përbashkët në një takim të ministrave të jashtëm në Luksemburg.

Veritas.com.al