Nga: CHARLIE SPIERING

Presidenti Donald Trump mbajti një fjalim para kombit të enjten duke festuar lirimin nga akuzat e gjyqit të tij të impeachmentit një ditë më parë, duke e quajtur procesin si “të shtrembër” dhe duke falënderuar “luftëtarët e pabesueshëm” që qendruan me të gjatë sprovës.

Trump e përshkroi ngjarjen si një festim të një fitoreje tjetër mbi forcat “e liga” aleate kundër tij.

“Sot është dita për të festuar këta luftëtarë të shkëlqyeshëm, apo jo?”, Tha Trump. “Këta janë luftëtarë të shkëlqyeshëm. Ata me të vërtetë luftuan shumë për ne. ”

Fjalimi i presidentit ishte i populluar me anëtarë të kabinetit dhe stafit, si dhe aktivistë dhe aleatë.

Të spikatur në këtë event ishin ish senatori Rick Santorum, Reps. Jim Jordan (R-OH), Matt Gaetz (R-CA), Mark Meadows (R-NC), Drejtuesi i Minoriteteve të Shtëpisë Kevin McCarthy (R-CA), Sens. Mitch McConnell (R-KY), Bill Cassidy (R-LA), Mike Braun (R-IN), Mike Lee (R-UT), Chuck Grassley (R-IA), Josh Hawley (R-MO), surrogatet e fushates se Trump Matt dhe Mercedes Schlapp, dhe aktivistët konservatorë David Bossie dhe Brett Bozell.

“Të gjithë kemi kaluar shumë sëbashku,” tha Trump duke falënderuar përkrahësit e tij që i dhanë një duartrokitje në këmbë kur hyri në dhomë.

“Ne kaluam përmes ferrit, padrejtësisht,” tha Trump, duke përsëritur se ai nuk bëri “asgjë të keqe” për të merituar impeachmentin.

Ekipi ligjor i Trumpit ishte gjithashtu i pranishëm dhe mori një duartrokitje në këmbë. “Punë e shkëlqyeshme,” u tha ai atyre.

Ai bëri shaka se titujt e Washington Post për lirimin e tij nga akuzat ishin më të mirat që administrata e tij kishte marrë ndonjëherë.

“Unë ju quaj miq sepse ju zhvilloni miqësi dhe marrëdhënie kur jeni në betejë dhe luftë,” tha Trump, duke vlerësuar “luftëtarët e pabesueshëm” në dhomë.

“Mitch McConnell, unë dua t’ju them, ju bëtë një punë fantastike,” tha ai, duke lavdëruar Udhëheqësin e shumicës se Senatit për vënien në majë të gishtit te kundërshtarëve te tij.

“Ky djalë është i madh,” tha Trump. “Ai është një djalë i vështirë për tu lexuar … kjo është ajo që e bën atë të mirë.”

“Kishte disa që e përdorën fenë si patericë,” tha Trump, duke tallur “kandidatin e dështuar presidencial”senatorin Mitt Romney.

Trump veçoi Mike Lee – kolegun e Romney-it që përfaqëson Utah-un – për ta lavdëruar, duke i kërkuar që ai t’u thoshte njerëzve të shtetit të tyre “ndjesë për Mitt Romney-n”.

Ka coptuar Demokratët si Kryetarin e Mbikëqyrjes së Dhomës Adam Schiff (“një skenarist i dështuar”) dhe kryetaren Nancy Pelosi (“një person i tmerrshëm”), duke u tallur me insistimin e Kryetares se Dhomës se ajo ishte duke u lutur për presidentin. “Dyshoj se ajo nuk lutet fare,” tha ai.

Trump denoncoi të gjithë procesin si “politikë të shtrembër” nga senatorë të cilët gjithashtu ishin duke kandiduar për president në 2020.

“Këta njerëz kanë qenë gur i ftohtë i çmendur, ne i mundëm një herë dhe do t’i mundim përsëri,” tha ai.

Presidenti parashikoi zgjedhjet e vitit 2020, duke u zotuar të punojë për ta bërë McCarthyn Kryetarin e Dhomës. “Tani ka më shumë frymë për Partinë Republikane,” tha ai.

Ai gjithashtu talli Demokratët e Iowa-s për dështimin për të numëruar siç duhet rezultatet e tyre të grupit. Ata “nuk mund të numërojnë disa vota të thjeshta dhe megjithatë ata duan të marrin përsipër sistemin tuaj të kujdesit shëndetësor,” ka bere shaka ai. Ndërsa vazhdoi me fjalimin e tij, Komiteti Kombëtar Demokrat urdhëroi një rivlerësim të plotë të votave të hedhura në grupin të hënën në Iowa.

“Ishte e gjitha një budallallek,” tha Trump për rrengun “Rusia, Rusia, Rusia” dhe hetimin e Robert Muellerit dhe mbikëqyrjen e FBI. Presidenti rrudhi buzet rreth asaj nëse ai duhet të padisë ish-spiunin MI6 Christopher Steele për dosjerin e diskredituar të kunder-zbulimit që ka dhene koperture për mbikëqyrjen federale të fushatës së tij.

Trump vuri në dukje se ai ishte nën sulm nga establishmenti që nga fillimi, duke kritikuar disa agjente të D.C si “policë të ndyrë”, “nxjerrës sekretesh” dhe “gënjeshtarë”.

Në fund të fjalimit, presidenti ka njohur punen e familjes se tij gjatë procesit.

“Dua ti kërkoj ndjese familjes sime që i kanë bërë të kalojnë permes një pjese të neveritshme të rreme nga disa njerëz shumë të këqij dhe të sëmurë,” tha Trump, duke veçuar Ivanka dhe Barron Trump. Zonja e Parë Melania Trump gjithashtu iu bashkua presidentit në skenë ndërsa dhoma duartrokiste.

Ai falënderoi familjen e tij për besimin ndaj tij gjatë gjithë procesit të impeachmentit.

“Kanë mbetur me mua dhe unë jam shumë i lumtur që e bëra, sepse ne po përparojmë dhe ne po bëjmë gjëra për popullin tonë të madh,” tha Trump.

VERITAS.COM.AL/