Nga: CHARLIE SPIERING

Presidenti Donald Trump u takua me CEO-n e Facebook Mark Zuckerberg të shtunën në Shtëpinë e Bardhë si pjesë e aksionit te lobimit personal të manjatit të teknologjisë përmes Uashington, DC.

Trump zbuloi takimin në Twitter dhe Facebook mbasi ndodhi, pavarësisht se nu

k ishte në programet e tij publike.

Takimi ishte “konstruktiv”, sipas një zëdhënësi të Facebook.

“Mark është në Uashington, D.C., duke u takuar me politikë bërësit për të dëgjuar shqetësimet e tyre dhe të flasë për rregullimin e ardhshëm të Internetit,” tha një zëdhënës për Axios. “Ai gjithashtu pati një takim të mirë, konstruktiv me Presidentin Trump sot në Shtëpinë e Bardhë.”

Zuckerberg po lundron konceptet për rregullimin e Internetit, pasi Facebook përballet me kritika të ashpra bipartizane për dominimin dhe vetë-rregullimin e tyre në mediat sociale.

Manjati i teknologjisë u takua me disa anëtarë të Kongresit në Capitol Hill të mërkurën, madje duke marrë pjesë në një darkë me senatore te ndryshëm. Darka u organizua nga senatori Mark Warner me kërkesë të Facebook, sipas Fox Business.

Trump ka shprehur shqetësime rreth kompanive të mëdha të teknologjisë dhe mediat sociale, pasi mbështetësit e tij kanë protestuar me zë të lartë ndaj paragjykimeve të padrejta që qëndrojnë pas vendimeve të biznesit dhe censurës së tyre.

“Ajo që ata po bëjnë është e gabuar dhe ndoshta e paligjshme,” i tha Trump drejtuesit të Fox News Tucker Carlson në lidhje me kompanitë e teknologjisë si Google, Facebook dhe Twitter gjatë një interviste.

“Ka shumë njerëz që duan që ne të ndërmarrim veprime kundër Facebook, kundër Twitter dhe sinqerisht kundër Amazon, shumë njerëz duan që ne të ndërmarrim veprime,” shtoi ai.

Presidenti gjithashtu beson se kompanitë e teknologjisë së lartë në Shtetet e Bashkuara posaçërisht punojnë që te zgjidhen Demokratët.

“Në fakt është e pabesueshme që unë fitova zgjedhjet sepse, ti e di, ishte aq manipulim kundër meje,” tha ai gjatë një interviste ekskluzive me Breitbart News në Mars. “Nuk ishin rusët. Ngatërrimi i Rusisë ishte një mashtrim. Por ajo që ekziston, eshte se ka një marrëveshje te fshehtë midis Demokratëve dhe këtyre kompanive të teknologjisë.”

Por Trump i ka meshuar kryesisht kërkesës për një legjislacion specifik për rregullimin e kompanive të teknologjisë.

“Ju e mundni thjesht duke qenë i mirë,” tha ai. “Duhet të jesh vërtet i mirë. Është shumë më e vështirë për një Republikan konservator të fitojë sesa për një Demokrat liberal. ”

VERITAS.COM.AL/