Breitbart News/

LONDER (AP) – E fundit mbi Brexit (të gjitha kohët lokale):

2:35 p.m.

Kryeministri Boris Johnson thotë se nëse ligjvënësit refuzojnë programin e tij tre ditor të përshpejtuar për projektligjin e Brexit, ai do ta tërheqë atë dhe do të kërkojë zgjedhje.

Duke folur në Dhomën e Ulet të Martën, Johnson u tha ligjvënësve se nëse ata e refuzonin programin, “projektligji do të duhet të tërhiqet dhe ne do të duhet të shkojmë përpara për zgjedhje të përgjithshme”.

Ligjvënësit britanikë nga i gjithë spektri politik ishin duke komplotuar të martën për të vënë frena në përpjekjen e Johnson-it për të shtyrë faturën e tij të divorcit të Bashkimit Evropian përmes Dhomës së Ulet në vetëm tre ditë, duke fundosur potencialisht shpresat e qeverisë për të dhënë Brexit deri më 31 tetor.

___

11 a.m.

Ministri i Jashtëm i Sllovenisë thotë se Brexit tregoi unitetin e Bashkimit Evropian ndërsa përfaqësonte një shtet të vogël anëtar, Irlandën, por dështoi në Ballkan kur nuk mundi të hapë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Miro Cerar tha në një intervistë për Associated Press të martën se “ka disa efekte pozitive nga ana e Bashkimit Evropian në lidhje me Brexit sepse ne në një farë mënyre e mbështetëm unitetin tonë gjatë këtij procesi. Ne treguam se jemi në gjendje të qëndrojmë prane një shteti të vogël, Irlandes, për të mbrojtur interesat e saj. ”

Por Cerar paralajmëroi se vendimi i fundjavës i BE për të mos hapur negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dërgon një sinjal negativ për Ballkanin Perëndimor të paqëndrueshëm.

Ai tha se “Unë besoj se kjo shtyrje ose mosmarrja e asnjë vendimi ishte me të vërtetë një gabim historik.”

Sllovenia u bë anëtare e BE në 2004.

___

9 a.m.

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk tha se udhëheqësit e Bashkimit Evropian “do të vendosin në ditët në vijim” nëse do t’i japin Britanisë një zgjatje tjetër në afatin e largimit nga blloku, por ai thotë se vendimi i tyre varet nga zhvillimet në Londër.

Tusk tha të martën se vendimi për zgjatjen e Brexit për tre muaj pas 31 tetorit “do të varet shumë nga ajo që parlamenti britanik do vendose ose nuk do vendose.”

Britania përballet me një javë tjetër të bllokimit politik pasi ligjvënësit britanikë i mohuan të hënën kryeministrit Boris Johnson një shans për të mbajtur një votim mbi projekt-ligjin e divorcit të Brexit të rënë dakord në Bruksel javën e kaluar.

Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker qau hallin për gjithë punën e shpenzuar për Brexit sesa për politikën e BE-së, duke e quajtur atë një “humbje kohe dhe humbje të energjisë”.

___

8:50 a.m.

Ligjvënësit britanikë nga i gjithë spektri politik pritet të sfidojnë përpjekjen e kryeministrit Boris Johnson të shtyjë ligjin e tij të divorcit të Bashkimit Evropian përmes Dhomës së Ulet deri të enjten, duke minuar potencialisht planet për të dhënë Brexit deri më 31 tetor.

Projekt-ligji duhet te përballet me dy votime të martën, me ligjbërësit që më parë u kërkohet ta miratojnë atë në parim, pasuar nga një votim për programin e qeverisë për debat dhe modifikime të mundshme.

Ndërsa shumë analistë presin që projektligji të miratohet, ligjvënësit mund të refuzojnë programin tre-ditor për shkak të shqetësimeve që ai nuk ofron kohë të mjaftueshme për shqyrtim.

Ken Clarke, një ligjvënës prej shume kohësh nga Partia Konservatore e Johnson, thotë se “nëse nuk je i përgatitur të mendosh për një debat më të gjerë, nuk ke as mundësinë më të vogël të konsiderosh marrëveshjen që është arritur brenda kohës së disponueshme.”

___

VERITAS.COM.AL/