Elvira Pollina, Andreas Rinke dhe Francesco Guarascio

(Reuters) – Franca dhe Gjermania kanë lënë bisedimet për reformimin e Organizatës Botërore të Shëndetit si zhgënjim për përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për të udhëhequr negociatat,megjithë vendimin e saj për të lënë OBSH,i thanë tre zyrtarë Reuters.

Lëvizja është një pengesë për Presidentin Donald Trump pasi Uashingtoni, i cili mban karrigen e radhës të G7,kishte shpresuar të nxjerrë një udhërrëfyes të përbashkët për një rregullim gjithëpërfshirës të OBSH në shtator, dy muaj para zgjedhjeve presidenciale të Sh.B.A.

Shtetet e Bashkuara i dhanë OBSH një njoftim në korrik se po largohet nga agjencia e OKB – e cila u krijua për të përmirësuar shëndetin globalisht – pasi Trump e akuzoi atë se ishte shumë afër Kinës dhe se keqpërdori pandeminë e koronavirusit.

OBSH ka hedhur poshtë akuzat e tij. Qeveritë Evropiane kanë kritikuar gjithashtu OBSH, por nuk shkojnë aq larg sa Shtetet e Bashkuara në kritikën e tyre, dhe vendimi i Parisit dhe Berlinit për të lënë bisedimet pason tensionet mbi ato që ata thonë se janë përpjekjet e Uashingtonit për të dominuar negociatat.

“Askush nuk dëshiron të tërhiqet në një proces reformimi dhe të marrë një skicë për të nga një vend i cili vetë u largua nga OBSH,” tha një zyrtar i lartë Evropian i përfshirë në bisedime.

Ministritë e shëndetësisë Gjermane dhe Franceze konfirmuan për Reuters se të dy vendet ishin kundër Shteteve të Bashkuara që drejtuan bisedimet pasi njoftuan qëllimin e tyre për të lënë organizatën.

Një zëdhënës i ministrisë Italiane të shëndetësisë tha se puna për dokumentin e reformës ishte ende në proces, duke shtuar megjithatë se qëndrimi i Italisë ishte në përputhje me Parisin dhe Berlinin.

I pyetur për pozicionin e Francës dhe Gjermanisë, një zyrtar i lartë i administratës Trump tha: “Të gjithë anëtarët e G7 mbështesin në mënyrë të qartë përmbajtjen e ideve të reformës së OBSH”.

“Pavarësisht, është për të ardhur keq që Gjermania dhe Franca në fund të fundit zgjodhën të mos bashkohen me grupin në miratimin e projektplanit” tha ai.

Një zëdhënës i qeverisë Britanike nuk pranoi të komentojë zhvillimet e fundit, por shtoi se Britania mbështeti OBSH dhe kërkoi një reformë të organit “për të siguruar që ai te mbetet fleksibël dhe i përgjegjshëm”.

Bisedimet për reformën e OBSH-së filluan rreth katër muaj më parë. Ka pasur gati 20 telekonferenca midis ministrave të shëndetësisë nga Grupi i Shtatë kombeve të industrializuara, dhe dhjetëra takime të diplomatëve dhe zyrtarëve të tjerë.

Një marrëveshje nga G7, e cila përfshin gjithashtu Japoninë dhe Kanadanë do të lehtësonte bisedimet në G20 dhe Kombet e Bashkuara, ku për çdo ndryshim do të duhej të bihej dakord me Kinën, Rusinë dhe qeveritë e tjera të mëdha jo në G7.

Është e paqartë nëse një samit i G7 në Shtetet e Bashkuara, në të cilin Trump shpreson se liderët do të mbështesin projektin, tani do të vazhdojë në shtator ashtu siç ishte planifikuar.

Zyrtarët e Sh.B.A nuk kanë thënë se çfarë reformash ka kërkuar Uashingtoni. Por një projekt fillestar për reformat i propozuar nga Uashingtoni u pa nga shumë aleatë të saj si shumë kritik, me një zyrtar Evropian të përfshirë në negociata që e përshkruan atë si ” i ashpër”.

Me gjithë ndryshimet në tekstin origjinal, shtytja e Uashingtonit mbeti e papranueshme,kryesisht për Gjermaninë, thanë burime të njohur me negociatat.

FINANCIM DHE “MENAXHIM I POLITIZUAR”

Në javët para kolapsit të bisedimeve, negociatorët i kishin thënë Reuters se qëndrimet po afroheshin ndërsa Uashingtoni zbuti qasjen e saj dhe negociatorët Evropianë filluan ta shohin procesin e reformës si një mjet për ta bërë OBSH-në më të pavarur nga presioni politik ..

Qeveritë Evropiane kishin filluar gjithashtu të bënin vërejtje skeptike për OBSH në publik, me ministrin e shëndetësisë të Gjermanisë duke i kërkuar OBSH të shpejtonte një përmbledhje të trajtimit të COVID-19 nga ana e saj ..

Në mënyrë private, disa Evropianë kanë mbështetur një linjë më të ashpër, me disa që kritikojnë shefin e OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus dhe atë që ata e shohin si menaxhim të politizuar të pandemisë.

“Të gjithë kanë qenë kritikë ndaj Tedros”, i tha Reutersit një negociator nga një vend Evropian i G7.

Një burim i qeverisë Gjermane tha: “Duhet të sigurohet … në të ardhmen që OBSH mund të reagojë në mënyrë neutrale dhe mbi bazën e fakteve ndaj ngjarjeve globale të shëndetit.”

Por qeveritë Evropiane duan ta bëjnë OBSH më të fortë, më mire të financuar dhe më të pavarur, ndërsa tërheqja e fondeve nga Sh.B.A ka të ngjarë ta dobësojë atë – Uashingtoni është kontribuuesi i vetëm më i madh, duke siguruar 15% të buxhetit.

Disa Evropianë e shohin kritikën e Trump ndaj OBSH si një përpjekje në prag të zgjedhjeve Amerikane për të larguar vëmendjen nga trajtimi i tij i COVID-19, dhe lidhjet e Berlinit me Uashingtonin janë tensionuar me vendimin e tij në korrik për tërheqjen e mijëra trupave Amerikane nga Gjermania.

Planet për të reformuar OBSH nuk ka të ngjarë të rregullohen përfundimisht, veçanërisht nëse Trump është i munduri në zgjedhjet e nëntorit. Qeveritë Evropiane duan që Uashingtoni të mbetet një anëtar i OBSH-së dhe një mbështetës financiar, dhe ata kanë treguar një interes për të rritur fondet e tyre për organizmin.

VERITAS.COM.AL