(Foto nga: AP Photo/Thanassis Stavrakis)/

ATHINË, Greqi (AP) – Një polic grek dhe një kujdestar i kishës u plagosën në një shpërthim, ndërsa po këqyrnin një paketë të dyshimtë jashtë një kishe në Athinën qendrore të enjten herët.

Policia tha se shpërthimi ndodhi rreth orës 7 të mëngjesit jashtë kishës ortodokse të Agios Dionisios në zonën prestigjioze Kolonaki të kryeqytetit, përpara një shërbimi të pushimeve te Krishtlindjeve me rastin e festës se Shën Stefanit.

Të dy viktimat u shtruan në spital. Asnjëri nga njerëzit nuk ka lëndime që janë kërcënuese për jetën, sipas policisë dhe zyrtarëve të Kishës.

Ati Symeon Voliotis, një ndihmës në zyrën e kryepeshkopit, tha për televizionin shtetëror ERT se kujdestari gjeti aparatin shpërthyes në hyrjen e përparme të kishës, e shtyu atë dhe lajmeroi policinë.

“Çdo veprim që kërcënon jetën ose shqetëson paqen duhet të dënohet”, tha ai. “Mendimi im i parë ishte se dikush i pastrehë mund të jetë lënduar, sepse ata shpesh kërkojnë strehim atje. Por për fat të mirë ky nuk ishte rasti “.

Autoritetet janë pothuaj në gatishmëri pas një sulmi të 17 dhjetorit në stacionin televiziv privat Skai, kur një bombë e fuqishme dëmtoi pjesën e përparme të ndërtesës.

Grupet militante ekstremiste dhe anarkiste te majta kanë kryer sulme gjatë festave të Krishtlindjeve në vitet e fundit.

Zyrtarët e divizionit antiterrorizëm po udhëheqin hetimin mbi shpërthimin dhe oficerët rrethuan zonën e zënë qendrore të Athinës ndërsa kolegët mblodhën dëshmi.

Veritas.com.al/