Kate Spade, një dizajnere e njohur me tepër për çantat e saj të thjeshta dhe me ngjyra, të cilat u bënë aksesori me I preferuar I grave profesionale në vitet 1990, u gjet e vdekur më 5 qershor në shtëpinë e saj në Manhatan. Ajo ishte 55 vjeç.

Njoftohet se ajo  ka kryer vetëvrasje, thanë zyrtarët e policisë.

Spade filloi karrierën e saj në revistën Mademoiselle, ku u bë, në moshën 28 vjeçare, një kryeredaktore për aksesoret. Shpesh e zhgënjyer me zgjedhjen e çantave të disponueshme për seancat e fotografive të modës, ajo vendosi të fillojë një biznes dhe t’i projektojë vetë ato.

Ajo filloi në apartamentin e saj, duke projektuar çanta me letër  dhe duke përdorur kursimet e saj për të blerë pëlhura. (Kuleta e saj e parë ishte e bërë me çarçafë, materiali më i lirë që mund të gjente.)

“U ula me disa letra me gjurme dhe e dija menjëherë se si  duhet të ishte forma – një katror shumë i thjeshtë,” tha ajo për Fortune Small Business në vitin 2003. “Në atë kohë askush nuk po bënte një gjë kaq të pastër. Forma me dha idenë e përdorimit te një kanavace vërtet fleksibel për aplikimin e të gjitha ideve që kisha për shumë ngjyra, modele dhe pëlhura.

Ajo i mori gjashtë dizajnet  e saj te para për një prodhues në Bruklin dhe i tregoi  mallrat e saj në një shfaqje të aksesorëve në vitin 1993. Ajo shiti disa çanta, por ato nuk ishin te mjaftueshme as për të mbuluar koston e kabinës në sallën e ekspozitës.

Atëherë e pamartuar dhe ende e njohur me emrin e vajzërisë, Kate Brosnahan, ajo provoi disa emra markash për çantat e saj të reja para se të merrte këshillën e të dashurit të saj, Andi Spade.

“Andy vazhdoi të thoshte gjithë kohën, ‘Kate Spade, Kate Spade – të shohim se si  tingëllon kjo,” tha Kate Spade për New York Times në 1999. (Ata u martuan në vitin 1994.)

Ataku  i dytë i frymëzimit I erdhi një natë para një show  të tregtisë së aksesorëve në Nju Jork.

“Kishte diçka që mungonte”, tha ajo në Boston Globe në vitin 1999. “Na duhej diçka e re për syrin që të dallohej.”

Ajo qëndroi në pjesën më të madhe të natës, duke hequr etiketat e vogla të zeza “Kate Spade New York” nga brenda çantave të dorës dhe i shtrëngoi ato me dorë jashtë qeseve.

Çanta e saj, shpesh me ngjyra të ndezura ose pastele, me doreza të thjeshta dhe veshje të gjalla me ngjyra, u morën nga Barneys dhe dyqane të tjera, dhe Spade u nderua si një nga dizajnerët më të mëdhenj të aksesorëve në botën e modës. Çantat e saj u paraqitën në Vogue dhe në revistat e tjera të modës, dhe të famshme si Gwyneth Paltrow u vunë re me çanta Kate Spade.

Burri i saj, i cili është vëllai i aktorit dhe komedianit David Spade, la punën në reklamë për t’u bërë drejtor ekzekutiv i korporatës Kate Spade. Deri në fund të viteve 1990, çanta të thjeshta por elegante të Kate Spade ishin kudo dhe ishin veçanërisht të identifikuara me gratë profesionale urbane.

“Më pëlqen që gjërat të durojnë sepse kjo është mënyra se si unë blej”, i tha ajo Star Toronto. “Nëse unë blej një triko prej kashmiri unë dua që ajo të jetë diçka që unë do ta vesh për një kohë të gjatë. Kjo është mënyra se si ndihem për këtë kompani. Dua që ajo të jetë si një version fashion i L.L. Bean, as me pak e as me shume”

Në vitin 1998, ajo dhe burri i saj shisnin 56% të kompanisë së tyre në Neiman Marcus për 33 milionë dollarë por ruanin kontrollin krijues mbi produktet.

Kate Spade zgjeroi ofertat e saj me produkte si syze dielli, këpucë, valixhe dhe veshje dhe madje edhe veshje të ekipeve te  fluturimit. Ajo u shfaq në një episod të “Just Shoot Me”, një sitcom ne te cilin luante me kunatin e saj, dhe zgjeroi degëzimet  duke shkruar libra dhe këshilla të përgjithshme jetese.

Kritikët thanë se cilësia e produkteve të saj u zvogëlua dhe tregu u përmbyt me çanta të falsifikuara. Deri në vitin 2007, Spades kishte shitur aksionet  e mbetura të kompanisë për Neiman Marcus, i cili nga ana e tij shiti linjat e prodhimit në entitetin e korporatës Liz Claiborne.

Katherine Noel Brosnahan ka lindur më 24 dhjetor 1962, në Kansas City, Mo. Babai i saj kishte një kompani ndërtimi, dhe nëna e saj ishte shtepiake.

Ajo kishte pak interes per modën ndërsa rritej, përveçse athere kur  blente sende me ngjyra të ndezura në dyqanet e lira, në mënyrë që të dallonte nga motrat e saj.

Ndërsa po merrte pjesë në Universitetin Shtetëror të Arizonës, ajo punonte në një dyqan, ku takoi Andy Spade, një student tjetër. U diplomua në vitin 1985 me diplomë në gazetari dhe, pas turneut në Evropë, u vendos në Nju Jork, thuhet se me vetëm 2 dollarë ne xhep.

Nëpërmjet një agjencie punësimi, ajo gjeti një punë në Mademoiselle dhe në tetë vjet në revistën e modës u bë një nga redaktoret me me ndikim. Kur ajo nisi kompaninë e saj të dizajnit në vitin 1993, ajo e bëri këtë vetëm me idenë se ajo mund të kthehej në Mademoiselle perseri  nëse sipërmarrja do ti dështonte.

Në vitet e fundit, Spade lançoi një linjë të re aksesorësh, Frances Valentine, e quajtur keshtu per shkak te vajzës së saj.

Të mbijetuarit përfshijnë bashkëshortin e saj dhe vajzën e tyre 13-vjeçare.

Veritas.com.al/

Spring coloured handbags on display at the Kate Spade boutique within Macy's in New York on Sunday, March 20, 2016