Dje u mblodh Keshilli Politik per Reformen zgjedhore, por po dje deshtoi marreveshja mes paleve. Opozita jashteparlamentare PD-LSI nuk pranuan te vazhdojne zbatimin e neneve kushtetuese te adoptuara per Reformen ne Drejtesi.

Ndersa sot ambasadat e Trojkes, (SHBA, BE dhe UK) kane vendosur te shkojne ne zyren e kryetarit te PD, Basha, per t’i thene se çfare po ndodh pasi ishin marre vesh qe edhe PD e Bashes te vazhdoje mbeshtetjen e reformes zzgjedhore.

Me s iguri pas kesaj, Basha do te jete ‘dakord’ me maxhorancen.

LAjmi qe perhapen sot mediat eshte ky:

Ambasada e SHBA, BE dhe Britanisë së Madhe mësohet se do të “zbresin” në selinë e PD ditën e sotme për t’u takuar me kryeopozitarin Lulzim Basha.

Mësohet se takimi do të kryhet në orën 15:00 dhe të pranishëm pritet të jenë ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim, ose zv.ambasadorja Leyla Moses Ones, ambasadori i BE, Luigi Soreca dhe ambasadori i Britanisë së Madhe, Dunkan Norman.

Ky takim vjen një ditë pas takimit të Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore.

VERITAS.COM.AL

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.