Punë së prapthi: Papa Frencesku nderon aktivisten holandeze të Abortit me Medaljen Papnore të Kalorësit
Papa Francesku ka akorduar titullin e “Komandantit të Urdhërit Kalorsiak Papnor të Shën Gjergjit të Madh” për Lilianne Ploumen, një politikane Hol...
Tinka Kurti: “Jam katolike Shkodre, por mbaj edhe iftar”. VIDEO
Intervistë nga: Jonida Tashi/ Në ditën e Krishtlindjes, aktorja e njohur shqiptare, Tinka Kurti, i ka bërë një lutje të veçantë Zotit, që të kt...
Vatikani po flet si ‘majtist’, Don Lush Gjergji si konservator: “T’u kthehemi vetes dhe rrënjëve tona”.
Në meshën e krishtlindjeve Don Lush Gjergji ka kërkuar nga besimtarët kthimin te vetvetja dhe te e vërteta. Gjatë fjalës së tij në meshën e kri...
Kryepeshkopi Anastas: Pas meje vjen një shqiptar
Duke bërë një përshkrim të vështirësive, por dhe të punës kolosale në këto 25 vite që ndodhet në krye të Kishës Autoqefale të Shqipërisë, kryepesh...
Sot Dita e Shën Nikollit. Shenjti Nikollë është plaku i dhuratave, ose Babadimri.
San Nicola ose Santa Claus Nga: AGUSTIN BARDHI/ Sot katolikët në veriu të vendit festojnë ditën e Shën Nikollit. Shën Nikolli lindi në qyteti...
Gjykata e Lartë e Francës urdhëron heqjen e kryqit mbi statujën e Papës Gjon Pali i Dytë.
Gjykata administrative franceze ka urdhëruar heqjen e kryqit nga monumenti i Shën Gjon Pali i Dytë në sheshin publik në veriperëndim të Francës, d...
Papa Frencesku kundër konsultimit me ‘horoskopin dhe treguesve të fatit’.
Kur kristianët kërkojnë udhërrëfyes prej horoskopit dhe treguesve të fatit më shumë se ‘shpejtimin drejt Botës së Zotit”, ky është fillimi i probl...
6 nga 10 skocez deklarojnë se nuk kanë fe.
Pesëdhjetë e tetë për qind e Skocezëve thonë se tani nuk kanë fe, që arrin një nivel rekord. Në vitin 1999 ishin deklaruar 40 për qind, sipas stud...
Papa Francesku: Për herë të parë në histori, Jezuitët në krye të Doktrinave të Vatikanit.
Për herë të parë një Papë Jezuit, Francesku, ka emëruar kryepeshkopin Luis Ladaria Ferrer S.J. si kider të zyrës shumë të pushtetshme të Vatikanit...
Komunitetet fetare bëjnë thirje që ‘politika të ketë harmoni sipas shembullit të besimeve’
Komuniteti Mysliman, Kisha Orthodhokse Autoqefale, Kisha Katolike, Kryegjyshata Botërore e Bektashinjëve dhe Vëllazëria Ungjillore kanë bërë njëzë...
Faqja 7 prej 10« E para...56789...E fundit »