Burime te qeverise italiane pretendojnë se është Macron mbrapa presionit te BE-së për  të ‘ndëshkuar’ Italinë

Një ministër i paidentifikuar i qeverisë italiane ka pohuar se presidenti francez Emmanuel Macron është forca lëvizëse prapa presionit nga Bashkimi Evropian kundër Italisë, duke thënë se udhëheqësi francez po nxit së fundmi  per sanksione.

Ministri, i cili zgjodhi të fliste me mediat italiane me kusht anonimitetin, tha: “Macron është i vendosur të ndëshkojë Italinë”.

Ai shtoi se qëllimi francez mund të jetë ti beje presion qeverisë italiane për të shitur aksionet në kompanitë shtetërore si kompania e naftës dhe gazit ENI, kompania e ndërtimit të anijeve Fincantieri dhe kompania e energjisë elektrike Enel, raporton Il Giornale.

Duke pohuar se strategjia e Élysée është ta vendosë Italinë në gjunjë për të “bërë pazar në vendin tonë”, tha burimi i qeverisë: “Nese do ishim të detyruar të rimbursojme borxhin, mund te jemi, në fakt, të detyruar të shesim familjen tone te bizhuterive. ”

“Orekset franceze janë të njohura dhe të lashta”, shtoi ministri.

Potenciali i sanksioneve kundër Italisë vjen pasi koalicioni populist i Leges  dhe Lëvizja pesë yje (M5S) refuzoi të lëvizë nga buxheti i propozuar që u refuzua nga Brukseli dhe nuk paraqiti një buxhet të ri të aprovuar nga BE deri në afatin e fundit, i cili skadoi në fillim të kësaj jave të martën.

Hapi i parë për Bashkimin Evropian do të ishte fillimi i procedurës së shkeljes , e cila i lejon Komisionit Evropian të ndërmarrë veprime ligjore kundër shteteve anëtare që nuk zbatojnë ligjet e BE dhe mund të shohin gjoba të rënda të aplikuara mbi qeverinë italiane.

Udhëheqësi i Legës dhe Ministri i Brendshëm italian Matteo Salvini komentoi: “Ata janë të çmendur nëse vërtet hapin procedurën e shkeljes se procedures kundër vendit tonë, 60 milionë italianë do të rebeloheshin”.

“Italia ka një qeveri që merret me italianët dhe them me shumë dashuri, shikoni punen tuaj dhe na lini të punojmë”, shtoi Salvini.

Kryeministri Giuseppe Conte gjithashtu ka vleresuar këtë çështje duke thënë se ai do të merrte një rrugë diplomatike për të bindur Presidentin e Komisionit Jean-Claude Juncker që të mos fillonte procedurën e shkeljes.

Juncker, së bashku me anëtarët e tjerë të Komisionit, ka marrë një vijë të fortë kundër buxhetit italian me disa madje duke shkuar aq larg sa duke pretenduar se italianët po përpiqen të “shkatërrojnë” Projektin Europian.

Qëndrimi i qeverisë ka parë përkrahje të gjerë nga ana e elektorati t italian, i cili tani shihet kryesisht si euroskeptik në të gjithë Bashkimin Evropian, me vetëm 44 për qind, qe thonë se do të votonin për të qëndruar në bllokun politik nëse do mbahet një referendum për anëtarësinë.

Veritas.com.al/