The Associated Press

 

BRATISLAVE, Sllovaki (AP) – Opozita populiste e qendrës së djathtë ka arritur fitoren në zgjedhjet parlamentare në Sllovaki,duke i dhënë fund sundimit të partisë së majtë dominuese, por të kontaminuar nga skandali që qeverisi vendin, mbi një platformë anti-emigracion.

Sipas rezultateve gati të plota të lëshuara nga Zyra e Statistikave herët të Dielën, grupi Njerëzit e Zakonshëm kapi 25% të votave dhe 53 vende në parlamentin me 150 vende në një lëvizje që drejtonte vendin në të djathtë dhe mund të bëhet një aleat vendas i partise se ekstremit të djathtë Fronti Kombëtar udhëhequr nga Marine Le Pen te Francës si një pjesë e koalicionit qeverisës.

“Ne do të përpiqemi të formojmë qeverinë më të mirë që ka pasur Sllovakia,”tha kryetari i Njerëz të Zakonshëm Igor Matoviç para një turme qe brohoriste prej 2,000 mbështetësish në një sallë sportive në qytetin e tij të lindjes, Trnava, që ndodhet në veri-lindje të kryeqytetit.

Zyrtarët matën temperaturën e çdo personi që vinte mbi frikën e re të koronavirusit. Sllovakia ende nuk ka konfirmuar asnjë rast te vetëm.

Partia kryesore qeverisëse e majtë në pushtet Smer-Social Demokrate e udhëhequr nga ish kryeministri populist Robert Fico ishte në vendin e dytë me 18.3% ose 38 vende.

Smer ka qenë në pushtet për shumicën e 14 viteve të kaluara, duke fituar thellë në çdo zgjedhje që nga viti 2006. Ajo fitoi 28.3% në zgjedhjet e fundit në 2016 pasi bëri fushatë për një biletë anti-emigracion. Por partia u dëmtua nga trazirat politike pas vrasjeve të vitit 2018 të një gazetari investigativ dhe të fejuarit të tij.

Në atë që do të ishte një goditje e mëtejshme për Smer-in, dy partnerët e saj aktual të koalicionit, Partia Kombëtare Sllovake ultra-nacionaliste dhe një parti e Hungarezëve etnikë duken se nuk do të fitojne asnjë vend.

Pro-perëndimori Matovic, 46 vjeç, ka bërë luftë kundër korrupsionit dhe duke sulmuar Fico-n parimi qendror i fushatës së tij. Një drejtim anti-korrupsion ka qenë në programin e partisë së tij që nga themelimi i tij 10 vjet më parë.

Ndërsa presidenti tradicionalisht i kërkon fituesit të zgjedhjeve të përpiqet të formojë një qeveri, ai është kandidati më i pëlqyer për kryeministër. Matoviç pritet të qeverisë me partinë pro-biznes Liri dhe Solidaritet që bëri 6.2% (13 vende) dhe konservatorin Për Njerëzit të krijuar nga ish Presidenti Andrej Kiska që përfundoi me 5.8% (12 vende).

Edhe pse të tre do të kishin shumicën me 78 vende, Matoviç tha se ai gjithashtu dëshiron të qeverisë me aleatin e Le Pen, Ne jemi Familje, një grup i djathtë populist që u rendit i treti me 8.2% ose 17 vende.

“Dua të siguroj të gjithë se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar,” tha ai. “Ne nuk jemi këtu për të luftuar luftëra kulturore.”

Eshtë e vështirë të vlerësohet nëse partneriteti i tyre mund të mbijetojë gjatë gjithë mandatit katër vjeçar.

Një parti ekstremiste e krahut të djathtë, anëtarët e së cilës përdorin përshëndetje naziste dhe që duan Sllovakinë jashtë Bashkimit Evropian dhe NATO-s u bë partia e katërt më e popullarizuar në vend me pak nën 5.5 milion me 8% dhe 17 vende.

Partia e ekstremit të djathtë Sllovakia Jonë pothuaj fitoi 8% dhe 14 vende në parlament në vitin 2016.

Të gjitha partitë e tjera kanë përjashtuar bashkëpunimin me palën që mbron trashëgiminë e qeverisë kukull Nazi Sllovake të Luftës së Dytë Botërore.

Veritas.com.al