Deklaratat e Presidentit Meta se çdekretimi i datës 30 qershor erdhi si pasojë e informacioneve se ekzistonte një plan për djegien e institucioneve gjatë protestës së opozitës së bashkuar janë mohuar nga Sekretari i Përgjithshëm demokrat, Gazment Bardhi, i cili theksoi se kurrsesi opozita e bashkuar nuk ka patur një plan për të djegur Parlamentin.

Bardhi pohoi se edhe kryetari i opozitës, Lulzim Basha në qëndrim e tij publike ka kërkuar që të përfaqësuesit e opozitës të distancohen nga skenarët e dhunës.

“Partia Demokratike dhe opozita e bashkuar nuk ka pasur kurrë asnjë plan për djegien e institucioneve, pavarësisht se ato nuk përfaqësojnë interesin publik, por interesin e një grupi oligarkësh dhe kriminelësh të lidhur me kryeministrin e vendit.

Partia Demokratike fton mediat të hapë arkivat e javëve përpara 30 qershorit dhe do të gjejë se opozita dhe kreu i saj, Lulzim Basha, ka denoncuar skenarët e dhunshëm të Edi Ramës, që ka patur për qëllim t’i përdorë më pas kundër PD dhe opozitës.

Në këtë këndvështrim, duhet të lexohet edhe deklarata e Presidentit Ilir Meta, i cili u shpreh se “nuk mund të pranonte një Rajshtag në Shqipëri”. Të gjithë e dinë se me djegien e dyshimtë të Parlamentit gjerman, Hitleri çimentoi pushtetin nazist pas ardhjes në pushtet pak kohë para djegies së Rajshtagut”, tha Gazment Bardhi.

Më tej Sekretari i Përgjithshëm i PD u shpreh se Komisioni hetimor për shkarkimin e Presidentit është një mjet për të mbuluar skandalet e qeverisë ilegjitime të Edi Ramës.

“Partia Demokratike e konsideron komisionin hetimor për shkarkimin e Presidentit si një mjet për të mbuluar skandalet e qeverisë ilegjitime të Edi Ramës, ndërsa anëtarët e këtij komisioni, personazhe të dosjeve 184 dhe 339, si bashkëpunëtorë të krimit në vjedhjen e zgjedhjeve lokale dhe parlamentare”, tha ai.

VERITAS.COM.AL/