Jeruzalem (AFP) – Presidenti rus Vladimir Putin bëri thirrje të enjten për një samit të udhëheqësve të pesë anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB, për të “mbrojtur paqen” përballë paqëndrueshmërisë globale.

Thirrja e tij erdhi ndërsa Rusia promovon veten si një tregtar global i energjisë, duke luajtur një rol vendimtar në krizat në Lindjen e Mesme, Libi dhe Ukrainë.

Putini tha që udhëheqësit e Rusisë, Kinës, Shteteve të Bashkuara, Francës dhe Britanisë mund të takohen “në çdo vend të botës”.

Duke folur në Jerusalem në një ngjarje që shënoi 75 vjetorin e çlirimit të Aushvicit, Putin argumentoi se vendet që krijuan një rend të ri global pas Luftës së Dytë Botërore duhet të bashkëpunojnë për të zgjidhur problemet e sotme.

“Vendet themeluese të Kombeve të Bashkuara, pesë shtetet që mbajnë përgjegjësi të posaçme për të shpëtuar civilizimin, mund dhe duhet të jenë një shembull,” tha ai në ceremoninë e zymtë përkujtimore

Takimi “do të luante një rol të madh në kërkimin e përgjigjeve kolektive ndaj sfidave dhe kërcënimeve moderne”, tha Putin, duke shtuar se Rusia ishte “gati për një bashkëbisedim kaq serioz”.

Putini sugjeroi që Libia e shkatërruar nga lufta mund të ishte në rendin e ditës, pas bisedimeve të fundit për paqen në Moskë dhe Berlin.

– “Reagim Pozitiv” –

Putin tha se Moska i kishte propozuar samitin “disa kolegëve tanë dhe me sa kuptova, pashë një reagim pozitiv”.

Rusia ka marrëdhënie gjithnjë e më të ngushta me Kinën, Presidenti i së cilës Xi Jinping vitin e kaluar e quajti Putinin “mikun më të mirë”, ndërsa Presidenti Francez Emmanuel Macron ka ka bërë një pikë në kultivimin e Rusisë.

Ndërsa marrëdhëniet midis SHBA dhe Rusisë kanë precipituar në minimum të pas-Luftës së Ftohtë, Presidenti Donald Trump ka lavdëruar Putinin. Udhëheqësi rus ka kritikuar gjithashtu lëvizjet për të fajësuar homologun e tij.

Ekzistojnë raporte të ndryshme të takimit të parë zyrtar të kryeministrit britanik Boris Johnson me Putin, në seancat e bisedimeve të Libisë në Berlin në fundjavë.

Downing Street tha se Johnson dha një paralajmërim të ashpër qe Rusia nuk duhet të përsëriste kurrë sulmin e saj kimik në tokën Britanike kundër ish-agjentit të dyfishtë Sergei Skripal, por Kremlin tha që bisedimet ishin konstruktive, madje edhe në tone pajtuese.

– “Pasoja të frikshme” –

Putin ishte një nga dhjetëra udhëheqësit botërorë në Jerusalem për të shënuar çlirimin 75 vjet më parë të kampit të vdekjes së Luftës së Dytë Botërore, ku nazistët vranë më shumë se 1.1 milion njerëz, shumica prej tyre hebrenj.

Trupat sovjetike çliruan kampin e vdekjes.

Rusia do të mbajë festime në shkallë të gjerë në maj për të shënuar 75 vjet nga fitorja aleate në Luftën e Dytë Botërore, me liderë të shumtë botërorë të ftuar.

“Harrimi i së kaluarës dhe përçarja përballë kërcënimeve mund të çojnë në pasoja të frikshme,” tha Putin.

Vendet duhet të “bëjnë gjithçka për të ruajtur dhe mbrojtur paqen,” shtoi ai.

Propozimi i Putinit vjen pavarësisht se Rusia është dëbuar nga grupi G8 i vendeve të industrializuara pas aneksimit të Krimesë nga Ukraina fqinje në 2014.

Rusia gjithashtu i nënshtrohet sanksioneve të shumta Evropiane dhe Amerikane për shkak të konfliktit në Ukrainë.

Moska mohon akuzat nga Kievi dhe aleatët e saj Perëndimorë se ajo siguron armë për separatistët që luftojnë në lindje.

VERITAS.COM.AL/