Nga: Elizabeth Piper dhe Gabriela Baczynska, Reuters

LONDËR / LUKSEMBURG (Reuters) – Kryeministrja britanike Theresa May i tha të martën ministrave te saj se do të siguronin një marrëveshje Brexit nëse do të qëndronin së bashku, duke bërë thirrje për një shfaqje të unitetit për të bere te heshtin ata që i benin presion asaj të rishqyrtojë strategjinë e saj për të lënë Bashkimin Evropian.

Një ditë para se të nisej në Bruksel për një samit, May është e gatshme të tregojë se ka mbështetjen e kabinetit të saj pasi u përball me presionin e disa anëtarëve të Partisë së saj Konservatore dhe BE-së për të ndryshuar marshin mbi Brexit,ndryshimit më të madh politik të Britanisë në më shumë se 40 vjet.

Por ajo do të përballet me kërkesa në kryeqytetin belg për të dalë me ide të reja për të thyer një bllokadë në bisedimet e Brexit mbi të ashtuquajturin “bllokim” irlandez, një plan fallback për të parandaluar kthimin në një kufi të vështirë mes Irlandës së Veriut dhe Irlandës antare të Be-së .

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se përpjekjet për të gjetur marrëveshjen ishin si “të bësh katror rrethin”.

Më pak se gjashtë muaj përpara se Britania të jetë në gjendje të largohet, ngërçi ka rritur mundësinë e një Brexit-i ‘pa marrëveshje’ që mund të nderpresë potencialisht tregtinë, të vonojë lëvizjen e mallrave dhe të bejë te vuajë ekonominë e pestë më të madhe të investimeve në botë.

Zëdhënësi i May tha se kabineti kishte mbajtur “një diskutim shumë të detajuar dhe të plotë” për çështjen e kufirit, me ekipin e bashkuar në kundërshtimin e ndonjë marrëveshjeje që do të ndante Mbretërinë e Bashkuar dhe mund të “mberthente” Britaninë në një bllokim të pacaktuar.

“Kryeministrja tha se pa dyshim do të jenë momente sfidash përpara, kjo është në natyrën e negociatave. Ajo tha se është e angazhuar për të siguruar një Brexit që jep rezultatin e referendumit, siguron vendet e punës dhe sigurinë dhe që ruan bashkimin tonë,” zëdhënësi i tha gazetarëve.

Duke cituar drejtpërdrejtë Mayin, ai tha se ajo u tha ministrave të saj: “Jam e bindur se nëse ne si qeveri qëndrojmë së bashku dhe qëndrojmë të vendosur, mund ta arrijmë këtë.”

Ai tha se ministrat kishin ndarë shqetësimet e tyre mbi bllokimin, duke luajtur mbi “samitin pica” ku morën pjesë tetë prej tyre të hënën vonë për të diskutuar mbi Brexit dhe nëse do të mbështesin strategjinë e May-it. Takimi kishte sugjeruar disa lajme për dorëheqje të mundshme.

I pyetur nëse ndonjë ministër tregoi se mund të konsideronte dorëheqjen, ai u përgjigj: “Nuk e bënë”.

“FAKTE TE REJA”

Të dy palët thonë se shumica e marrëveshjes së tërheqjes, e cila përcakton kushtet e divorcit për largimin e Britanisë, është rënë dakord, por ka ende çështje të pazgjidhura, kryesisht mbi bllokimin.

BE eshte mbërthyer në pozitën e saj – një pengesë për të parandaluar kthimin e një kufiri të vështirë midis Irlandës së Veriut dhe Irlandës nuk mund të kufizohet në kohë dhe nuk mund të përfshijë të gjithë Mbretërinë e Bashkuar qe mbetet në bashkimin doganor.

Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk tha se do ti kërkonte May-it në samitin e së mërkurës nëse ajo kishte ndonjë propozim të ri për të thyer bllokimin. “Për te bere një ndryshim përveç vullnetit të mirë,kemi nevojë për fakte të reja”, tha ai.

Zëdhënësi i May-it tha se kishte shprehur tashmë pozitën e saj mbi Brexit, por ajo mezi priste të takonte Tusk-un.

Nën presionin e ligjvënësve të Partisë së saj Konservatore dhe të partnerëve të saj parlamentarë, Partia e Bashkimit Demokratik te Irlandës së Veriut,per te qendruar e forte,May duhet të përpiqet të bindë kritikët e saj se mund të cojë përpara bllokimin.

Zëdhënësi i saj tha se ministrat kishin diskutuar një mënyrë të mundshme per te dale nga bllokimi – “një mekanizëm për të përcaktuar qartë se si do të përfundojë ky bllokim”.

Por ndërkohë që shumë në BE ishin të shqetësuar për mungesën e ndonjë marrëveshjeje, të tjerë thanë se përparimi mund të bëhej ende.

Kryenegociatori i BE-se Michel Barnier tha se të dyja palët do të punonin “qetësisht dhe seriozisht” në javët e ardhshme, për të arritur marrëveshje mbi bllokimin.

Ai tha se marrëveshja e daljes me Britaninë duhej të ishte “e rregullt për të gjithë dhe për të gjithë subjektet, përfshirë Irlandën”.

Në Dublin, kryeministri irlandez Leo Varadkar tha të martën se ai ende besonte se një rezultat pozitiv ishte i mundur, por shtoi: “Unë jam i zhgënjyer dhe i shqetësuar … nuk ka qenë e mundur të bëjmë progresin vendimtar që na duhet aq urgjentisht.Divergjencat ndermjet pozicioneve janë sinjifikative dhe koha po mbaron. ”

Veritas.com.al/