AFP prill 2, 2020,

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vucic ka qenë plot lëvdata për Kinezët, dhe rrugët e Beogradit tani kanë njoftime duke falënderuar për ndihmën e tyre

Kur gjashtë mjekë Kinezë zbarkuan në Beograd dy javë më parë, presidenti i Serbisë i përshëndeti me bërryl para se të vinte një puthje në flamurin e tyre, një gjest mirënjohjeje që e dërgoi më pas në median sociale Kineze.

Këta mjekë tani po drejtojnë strategjinë e shteteve ballkanike COVID-19, pasi Serbia bëhet një teatër i gatshëm për “diplomacinë e maskave” të Pekinit.

Për javë të tera, Kina ka përmbytur vendet Evropiane me miliona maska për fytyrën, kuti testesh dhe ndihma të tjera, duke u riformuar si hero në betejën kundër koronavirusit.

Zyrtarët e BE-së kanë filluar të paralajmërojnë kundër një fushate propagandistike të Pekinit – përmes “politikës së bujarisë” – që po deformon gabimet fillestare të Kinës në administrimin e një ngjitjeje që filloi në tokën e saj dhe tani ka vrarë më shumë se 40,000 njerëz në të gjithë globin.

Por Serbia, një vend kandidat i BE-së me një histori të gjatë për të balancuar aleancat e saj perëndimore dhe lindore, kurrë nuk ka qenë aq mburrëse në lavdërimet e saj.

“Ekspertët Kinezë janë të parët që kanë mposhtur virusin. Tani e tutje, ne do të bëjmë gjithçka që ata thonë,” tha Presidenti i Serbisë Aleksandar Vucic ndërsa TV shtetëror transmetoi ardhjen e aeroplanit që mbante mjekët dhe pajisjet.

Që nga ajo kohë, skuadra Kineze ka ndihmuar të rimarrë qasjen e vendit për të përmbajtur COVID-19, i cili ka vrarë më shumë se 20 Serbë dhe ka infektuar gati 1.000.

Planet për të përdorur një spital ushtarak si një qendër për pacientët me koronavirus u hodhën poshtë pasi ekspertët Kinezë thanë që ajrimi i vendit ishte i papërshtatshëm, thanë zyrtarët për median.

Mjekët ishin gjithashtu prapa vendimit për të bërë testime – me një objektiv prej 7,000 çdo ditë në prill – dhe krijuan spitale të mëdha në terren në të gjithë vendin për të strehuar pacientë me simptoma të lehta.

“U ra dakord që nga momenti i arritjes së tyre ekspertët tanë të konsultohen me ekspertët Kinezë për të gjitha vendimet e ardhshme,” tha kryeministrja Ana Brnabic.

– ‘Imazhe potente’ –

Në qendër të Beogradit, fytyra e Presidentit Kinez Xi Jinping tani shikohet nga një tabelë me fjalët “Faleminderit vëlla Xi”, një mesazh i paguar nga një tabloid pro-qeveritar.

Lajkatimi po zhvillohet në një sfond në të cilin qeveria e ka përshkruar BE-në si absente dhe joefektive.

Presidenti i Serbisë, i akuzuar për autoritarizëm në rritje, fillimisht e nënvlerësoi kërcënimin e sëmundjes së rrugëve të frymëmarrjes.

Kur rreziqet u bënë të pamohueshme, megjithatë, Vuçiç u përqendrua në mungesën e ndihmës nga BE,e cila është bërë një thes boksi për populistët në rajon.

“Mënyra më e mirë për të izoluar veten nga kritikat për keq menaxhimin e tij të mëparshëm të krizës është të nisë sulme ndaj BE dhe të zhvillojë ceremoni pompoze në aeroport duke mirëpritur mjekët dhe dërgesat mjekësore Kineze,” tha Majda Ruge, një bashkëpunëtore e lartë e politikës në Këshillin Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë.

“Pamjet janë shumë potente”.

Fanfara është mirëpritur nga Pekini,i etur për ti vënë kapak përgjigjes së tij fillestare të ngadaltë në menaxhimin e epidemisë.

Video e Vucic duke puthur flamurin e Kinës u transmetua gjerësisht në vend dhe fitoi një ushtri të fansave Kinezë në internet të presidentit Serb, sipas nacionalistes Global Times.

Përdoruesit e uebit kanë duartrokitur “sinqeritetin, mirënjohjen e tij, si dhe pamjen tërheqëse dhe figurën e gjatë”, shtoi gazeta e drejtuar nga shteti.

Zyrtarët e BE-së kanë filluar që prej kësaj të nënvizojnë investimet e tyre tashmë të rëndësishme në kujdesin shëndetësor të Serbisë – më shumë se 450 milion euro (492 milion dollarë) në ndihmë dhe kredi gjatë 20 viteve të fundit.

Ata zbuluan gjithashtu një paketë të freskët dhurimi prej 93.4 milion euro direkt për të luftuar COVID-19.

Sasitë ekzakte të ndihmës së Kinës, ndërkohë, nuk janë bërë publike.

–  Nuk ka nevojë më për pyetje!!! –

Bashkëpunimi i koronavirusit vjen pas dekadës së lidhjeve në rritje midis Pekinit dhe Beogradit.

Serbia është bërë një pike kyc për Kinën në Evropë dhe një bazë për investime miliardë dollarëshe që përfshijnë sektorët e infrastrukturës, energjisë dhe sigurisë.

Ndërsa BE është akoma një partner dhe donator më i madh tregtar, blloku gjithashtu ka kërkesa për standardet mjedisore, të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit – fusha në të cilat Serbia ka qenë nën vezhgim.

Serbia “dëshiron të qëndrojë në anën e mirë të Kinezëve” sepse ata “po japin shumë dhe nuk bëjnë shumë pyetje”, tha Stefan Vladisavljev, një analist në Beograd.

Sipas disa sondazheve të opinioneve,Serbët e vlerësojnë Kinën më shumë se vendet perëndimore.

Imazhi pozitiv është amplifikuar nga blerjet e fabrikave industriale të falimentuara nga Kina – të cilat shpëtuan mijëra vende pune – dhe mbështetja e saj për Serbinë në çështjen emotive të Kosovës.

Sportisti i preferuar i Serbisë Novak Gjokoviç gjithashtu kohët e fundit dha vulën e tij të miratimit.

Në një video-konferencë duke njoftuar dhurimin e tij prej një milion eurosh për të ndihmuar Serbinë të luftojë virusin, ylli i tenisit kishte disa fjalë të mira për mikun e tij të lindjes.

“Falënderoj Kinën nga thellesia e zemrës, në emër timin dhe të gjithë kombit”.

VERITAS.COM.AL/