Uashington (AFP) – Shtetet e Bashkuara të hënën përgëzuan presidentin e ri fillestar të Ukrainës dhe thane se ato shpresonin të punonin me të për të mbrojtur vendin kundër Rusisë rivale.

Volodimir Zelensky, një komik 41-vjeçar pa përvojë politike, u zgjodh të dielën me premtimet për ndryshim, por përgjithësisht ka ndjekur kursin e orientuar drejt Perëndimit të presidentit të mundur Petro Poroshenko.

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit Morgan Ortagus tha se fitorja e Zelenskit tregoi “demokracinë vibrante” të Ukrainës pas “pesë vitesh të agresionit të rreptë rus”.

“Shtetet e Bashkuara mbajnë mbështetjen e palëkundur për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj ndërkombëtarë dhe do të vazhdojnë të qëndrojnë me Ukrainën ndërsa ajo te ndërmarre reforma thelbësore”, tha ajo në një deklaratë.

“Ne presim me padurim të punojmë me Presidentin e zgjedhur, Volodimir Zelensky, për të çuar përpara qëllimin e përbashkët të dy vendeve tona për një Ukrainë të sigurt, të begatë, demokratike dhe të lirë”, tha ajo.

Rusia ka marrë një qasje prit- dhe-shiko ndaj Zelenskyt, me Kremlinin duke thënë se ishte shumë herët për Presidentin Vladimir Putin ta përgëzoje atë.

Zelensky përshëndeti fitoren e tij si një shenjë për njerëzit në vendet post-sovjetike se “gjithçka është e mundur”, por ai gjithashtu ka thënë se dëshiron marrëdhënie më të mira me Rusinë.

Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur Ukrainën pasi Moska në vitin 2014 aneksoi gadishullin e Krimesë dhe ndërsa Rusia mbështeti një kryengritje që ka marrë rreth 13,000 jetë.

Presidenti Donald Trump ka folur me naivitet për Putin, por establishmenti i Uashingtonit kundërshton ashpër çdo lirim të presionit.

VERITAS.COM.AL/