Republikanët janë duke shtuar përpjekjet për të mbajtur shumicën e tyre në Senat përmes një balotazhi në Georgia.

Kens Loeffler dhe David Perdue po përpiqen të mposhtin sfidat përkatëse nga kandidatët demokratë Raphael Warnock dhe Jon Ossoff në balotazhet e 5 janarit që do të përcaktojnë se cila parti kontrollon Senatin. Nëse Ossoff dhe Warnock fitojnë, Demokratët do të siguronin një ndarje 50-50, me Zëvendës Presidentin e zgjedhur Kamala Harris që do të hidhte votwn e barazimit.

“Ne jemi linja e fundit e mbrojtjes,” tha Perdue të Martën gjatë një interviste në “Fox & Friends”. “Këto dy vende këtu do të përcaktojnë shumicën në Senat. Kjo mbron gjithçka që Presidenti Trump ka arritur në katër vitet e fundit dhe duhet që populli i Gjeorgjisë ta dijë atë “, tha përfaqësuesi i pakicës Schumer.

Ndërkohë, udhëheqësi i shumicës së senatit Mitch McConnell dhe senatori Todd Young, kryetari në largim i Komitetit Senatorial Kombëtar Republikan, po u tregojnë kolegëve të tyre tw GOP se duhet qw secili të ndihmojë Perdue dhe Loeffler qw të mbajnë vendet e tyre, sipas The Wall Street Journal.

Republikanët po bashkojnë forcat për të ndihmuar Perdue dhe Loeffler të mbledhin para për ato që mund të bëhen dy nga garat më të shtrenjta në histori. Të dy palët pritet të shpenzojnë një shumë të tepruar në javët e ardhshme.

Senatorët Joni Ernst, R-Iowa dhe Marco Rubio, R-Fla., kanë mbajtur të dy tubime për kolegët e tyre GOP në Gjeorgji, ndërsa Senatori Rob Portman, R-Ohio, u bashkua me McConnell në një ngjarje virtuale me mbështetës në emër të Perdue dhe Loeffler, raportoi Journal. McConnell ka planifikuar edhe tre ngjarje virtuale për javën e ardhshme.

Gazeta raportoi gjithashtu se senatori Ted Cruz, R-Texas., po punon me grupin konservator Club for Growth për të mbledhur 10 milion dollarë për balotazhet dhe për të mobilizuar një grup aktivistësh për të trokitur në 1 milion dyer deri në 5 janar.

“Tani kemi një betejë në duart tona, njerëz. Do të jetë e gjatë. Ne jemi ‘muri ndarës’, jo vetëm për Senatin, por të ardhmen e vendit tonë”, tha Loeffler gjatë një fushate dy javë më parë. “Ne do të jemi zëri juaj në Uashington nëse jeni zëri ynë më 5 janar.”

Ajo përsëriti atë mesazh përsëri të Martën, duke thënë se Republikanët “duhet të shpëtojnë vendin tonë” pasi një komentator konservator shkroi në Twitter se Demokratët do t’i jepnin fund pengesave gjyqësore, do të zgjeronin Gjykatën e Lartë, do të rritnin taksat dhe do të ulnin shpenzimet ushtarake nëse fitonin kontrollin e Senatit. (Një senator i moderuar demokrat, Joe Manchin i Virxhinias Perëndimore, tashmë ka goditur në mënyrë efektive shanset e Demokratëve për të ngatërruar gjykatat dhe për të zgjeruar gjykatën e lartë)./ Fox News/

VERITAS.COM.AL