Clara-Laeila Laudette dhe Inti Landauro

Reuters Mars 30, 2020

MADRID (Reuters) – Spanja kapërceu Kinën në numrin e të infektuarve me koronavirus të hënën, pasi qeveria shtrëngoi kufizimet mbi popullatën që hyn në javën e tretë nën një nga bllokimet më të rrepta në Evropë.

Drejtuesit e biznesit kritikuan veprimet e Spanjës gjatë fundjavës për të ndaluar të gjithë punërat jo thelbësore deri në mes të prillit dhe për të zgjatur për dy javë të tjera një mbyllje mbarëkombëtare që ka paralizuar industrine si prodhimi i makinave dhe turizmi.

“Nëse ndaloni vendin, ne do të kemi një problem të madh shoqëror brenda pesë muajve,” tha Antonio Garamendi, president i shoqatës së biznesit të Spanjës, në një intervistë televizive.

Numri i përgjithshëm i infeksioneve u rrit në 85.195 të hënën, mbi 81.470 të regjistruarit në Kinë nga erdhi origjina e sëmundjes. Një numër i vdekjeve brenda natës prej 812 personash coi fatalitetet në Spanjë nga virusi në 7,340.

Tjetër,rritja e përditshme e infektimeve është ngadalësuar që nga futja e masave të bllokimit, duke rënë në 12% mesatarisht në pesë ditët e fundit nga rreth 20% që ishte në 10 ditët e mëparshme, tha zëdhënësja e emergjencës shëndetësore Maria Jose Sierra, e sjellë në zëvendësim të paraardhësit të saj që u testua pozitivisht për virusin.

Madridi mbajti një minutë heshtje për viktimat e sëmundjes dhe Adagio e Samuel Barber për Strings u luajt nga altoparlantët e bashkisë ndërsa flamujt rajonalë, Spanjoll dhe ai i Bashkimit Evropian u valëvitën në gjysmë shtizë.

Qeveria tha se po vendos limit mbi çmimet e funeraleve,pas raporteve që ndërmarrësit po përfitonin nga kërkesa e rritur.

Qeveria e krahut të majtë duhet të shkelë një linjë të hollë midis ngadalësimit të përhapjes së një sëmundjeje që ka mposhtur shërbimin shëndetësor dhe ruajtjes së punësimit në një vend me nivelin e dytë më të lartë të papunësisë në Evropë.

Qeveria u dha bizneseve 24 orë shtesë për të ndalur operacionet, me mbylljen e plotë të veprimtarive jo thelbësore për të filluar të martën.

Spanja zbuloi në fillim të këtij muaji një paketë të ndihmës ekonomike prej 200 miliardë eurosh (220 miliardë dollarë) për të ndihmuar punëtorët me leje të përfitojnë dhe bizneset të tërheqin linja kredie të mbështetura nga shteti.

Në masa të mëtejshme për të zbutur goditjen e shpërthimit, qeveria ka të ngjarë të miratojë të martën një moratorium mbi qiranë për grupet vulnerabel si njerëzit e papunë me persona në ngarkim,thanë burimet qeveritare.

Sidoqoftë, demostrimi se si disa pjesë të ekonomisë, si shitja me pakicë e ushqimeve po lulëzojnë ndërsa njerëzit ulen galiç në shtëpi, zinxhiri i supermarketeve Dia tha të hënën se kishte punësuar 1.000 njerëz për t’u marrë me rritjen e kërkesës për porositë në internet.

veritas.com.al