Etiketa: gjermani

Edhe Gjermania preket nga koronavirusi: Dy vdekjet e para!
Autoritetet Gjermani kanë raportuar ditën e sotme vdekjet e para për shkak të Koronavirusit. Bëhet fjalë për dy persona që kanë ndërruar jetë në zonën e Rhine-Westphalia, zona më e populluar në...
Delfini i Merkel heq dorë
  Federico Giuliani Ishte konsideruar trashëgimtare e Angela Merkel. Për median, ishte personi që do mund ta kishte drejtuar Gjermaninë drejt një epokë të re, si dhe udhëheqësja ideale nga ...
TERMET NË CDU
-Drejtuesja e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer, heq dorë nga kandidatura për kancelare si edhe nga posti i kryetares së CDU-së-.   Drejtuesja e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer, heq...
Merkel në takimin me Ramën: ‘Duam që në mars të nisin negociatat për në BE’
( Foto nga: Top Channel)/ Kancelarja gjermane Angela Merkel, sot, në takimin me kryeministrin Rama bëri të ditur disa nga çështjet që do të diskutojë. “Gëzohem që sot kemi mundësi të shkëmbe...
Grupi CDU/CSU/ Wadephul përshëndet dialogun për reformën zgjedhore në Tiranë.
Nënkryetari i grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Johann David Wadephul, e ka përshëndetur nismën e re të pozitës dhe opozitës së bashkuar në Shqipëri për reformimin e ligjit zgjedh...
Merkel dhe Putin diskutojnë në Kremlin mbi pikat e nxehta të Lindjes së Mesme.
Kancelarja gjermane Angela Merkel takoi presidentin Vladimir Putin në Kremlin ditën e shtune për bisedime që do të fokusohen në pikat e nxehta të Lindjes së Mesme. Merkel dhe Putin shtrënguan d...
Ky Martin Henze, terrorist apo tipik lajm ‘fake’.
Nga: L. Skiro/ Ka kaq kohë që nëpër klimën tonë sillet si fantazmë një gjerman që sipas miqve të tij këtu quhet Martin Henze. Madje edhe sot media ka transmetuar një thirrje të tij terroriste q...
Gjermanët mendojnë se Trump është kërcënim më i madh se Putin i Rusisë, se Kim i Koresë së Veriut dhe se Xi i Kinës.
Nga: Breitbart News/ Një shumicë në Gjermani besojnë se presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, është kërcënimi më i madh për paqen në botë. Një sondazh i fundit ka zbuluar se dyze...
Merkel e Gjermanisë arrin për herë të parë në Aushvic, thotë gazetari i AFP
AFP, 6 Dhjetor 20190 Oswiecim (Poloni) (AFP) - Angela Merkel e Gjermanisë mbërriti në ish-kampin e vdekjes gjermane të Aushvicit të premten për vizitën e saj të pare, në vendin qe simbolizon Ho...
Gjermani/ Leikert për propozimin francez: ‘Një përpjekje për të penguar zgjerimin!’.
Nga: Deutsche Welle/ Nënkryetarja e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Katja Leikert e kritikon ashpër propozimin francez për zgjerimin. Në një deklaratë për DW ajo tërheq vëmen...
Faqja 3 prej 2212345...1020...E fundit »