Etiketa: kina

Dalai Lama në mërgim shënon 80 vjet si udhëheqësi shpirtëror i Tibetit
  New Delhi (AFP) - Dalai Lama të Shtunën shënoi 80 vjetorin e kurorëzimit të tij si udhëheqësi shpirtëror i Tibetit, një pozicion i mbajtur pothuajse tërësisht në mërgim dhe si një shënje...
Kina shikon 15000 raste të reja të koronavirusit, ndryshime në procedurën e numërimit
  Edmund DeMarche | Fox News Numri i rasteve të koronavirusit në Kinë u rrit ndjeshëm të enjten, kur u raportuan 14.840 raste të reja të sëmundjes. Vendi tani ka më shumë se 50,000 r...
Koronavirusi, ‘më keq se Chernobyli’, pohohet në Senatin e Shteteve të Bashkuara.
Nga: David Choi/ -Senatori Republikan Tom Cotton pohoi që zyrtarët Kinezë mashtruan publikun mbi origjinën e koronavirus nga Wuhan, Kinë; ai tha se virusi mund të ketë lindur në një "super labo...
10 mësues shqiptarë në Kinë kërkojnë ndihmë. “Jemi të rrezikuar’ nga virusi!
Dhjetë shtetas shqiptarë që punojnë në një provincë të Kinës veriore, si mësues të gjuhës angleze kërkojnë ndihmë përmes Top Channel për t’u rikthyer në Shqipëri. Mësuesi M. Corja kontaktoi me ...
Virusi i frikshëm i Kinës, 25 viktima. Çfarë do të bëjmë?- flasin korrespondentët e shkencës.
Një virus në Kinë ka marrë jetën e 25 njerëzve dhe është përhapur në disa provinca, si dhe në SHBA, Tajlandë dhe në Korenë e Jugut. Autoritet u kanë bërë thirrje njerëzve të mos udhëtojnë brend...
Forcat kineze të sigurisë në stërvitje të përbashkët anti-terror në Serbi
Nga: IVANA BZGANOVIC, Associated Press Forcat kineze të sigurisë performojnë gjatë një stërvitje të përbashkët anti-terroriste në fabrikën e çelikut Zelezara,në qytetin e Smederevos, 45 kilomet...
Cunami demokratik në votimin e Hong Kongut. “Mesazh për Kinën”.
Pjesëmarrja ne votime dyfishohet në krahasim me 4 vjet më parë Rezultatet e para: humbje e establishmentit Roberto Fabbri / Rezultatet e para të zgjedhjeve vendore të Hong Kongut duket se t...
Shtetet e Bashkuara, mbi të drejtat e njeriut për Hong Kongun. Kina tërbohet
-Dhoma e SHBA ka aprovuar të ashtuquajturin Aktin e të Drejtave të Njeriut dhe Demokracisë të Hong Kongut. Kina sulmon: "Ndërhyrje në punët tona të brendshme"- Nga: Federico Giuliani Shtetet...
Trump thotë se Shtetet e Bashkuara dhe Kina do të rifillojnë bisedimet mbi tregun.
Presidenti Donald Trump ka thënë se Shtetet e Bashkuara dhe Kina do të rifillojnë ‘shumë shpejt’ bisedimet mbi tregun pas një fundjave që përshkallëzoi tensionet me Pekinin. “Kina bëri thirrje ...
Donald Trump i përgjigjet Kinës me tarifa më të larta.
Presidenti Donald Trump ka njoftuar se do të rrisë tarifat më tej, madje edhe më të larta si përgjigje ndaj tarifave shtesë të vendosura nga Kina ditën e Premte. “Duke nisur që nga 1 Tetori, 25...
Faqja 1 prej 712345...E fundit »