Etiketa: rumani

Vdes inxhinieri rumun i cili shpëtoi kishat gjatë epokës komuniste
  Bukuresht (AFP) - Inxhinieri Eugeniu Iordachesku, i cili krijoi një metodë të zgjuar për të shpëtuar kishat rumune të kërcënuara me shkatërrim gjatë epokës komuniste, vdiq në moshën 89-v...
Rumania nuk pranon të marrë presidencën e BE.
Presidenti i Rumanisë, Klaus Iohannis, tha se vendi i tij nuk është i gatshëm të marrë presidencën e radhës të Bashkimit Evropian në muajin janar dhe i bëri thirrje kryeministres të japë dorëheqje...
Rumania voton kundër martesave gay (dhe e majta qeverisëse është në favor).
"Kushtetuta e bën të qartë se martesa është midis burrit dhe gruas" Nga: Manuela Gatti  Treccani e bën një çështje gjuhësore. Sot dhe nesër, shpjegon Enciklopedia, Rumania voton për përkufiz...
OJQ-ja e financuar nga Soros ndërmerr veprime ligjore për bllokimin e familjes tradicionale; referendum mbi martesën
(Foto nga Guilemetter Villemin/AFP)/ Nga Jack Montgomery/ Breitbart News Amnesty International po merr masa ligjore për të kërkuar të bllokojë një referendum mbi "familjen tradicionale" mbi fakt...
Tensioni i lartë në Rumani: në shesh kundër qeverisë
Qeveria rumune ka tërhequr një dekret që dekriminalizon korrupsionin pas protestave. Por nuk ishte e mjaftueshme terheqja për të ndaluar revoltën Franco Grilli Rreth 300 mijë njerëz dolën në...
Qeveria “demokratike” rumune masakron demonstruesit: 440 të plagosur
Rreth 50 mijë protestuan për dëbimin e gjyqtarit te antikorrupsionit Luciano Gulli  Kur i kane numëruar (ne rritje, sigurisht), të njëjtët drejtues të shërbimeve rumune të sigurimit të brend...
Rumania dënon me burgim ish- ministren e ‘arratisur’ në Kosta Rika.
Një gjykatë Rumune, ditën e Martë, ka dënuar në mungesë një ish ministër e cila u largua ilegalisht nga vendi duke kërkuar azil në Kosta Rika. Dënimi 6 vjet në burg është bazuar mbi akuza për korr...
Kryetar i Parlamentit rumun dhe lider i Partisë në pushtet- nën hetim për formimin e grupeve kriminale.
Liviu Dragnea po hetohet për formimin e grupeve të organizuara kriminale dhe vjedhjen e fondeve të BE. Nga: GINGER HERVEY / Prokurorët rumun, ditën e  martë, kanë ngrirë të gjitha asetet e L...
Rumani: Kryeministrin Sorin Grindeanu e rrëzon Partia e tij me mocion mosbesimi në Parlament.
Kryeministri rumun, Sorin Grindeanu është rrëzuar nga pushteti nga vet partia e tij “PSD”, përmes një mocioni mosbesimi në Parlament. Socialdemokratët e akuzojnë Grindeanun se nuk ka arritur të...
Hungaria bashkohet me Poloninë për të luftuar Brukselin
Një përpjekje pa precedent nga një trupë e pazgjedhur e Bashkimit Europian për të ndryshuar politikën kombëtare në Poloni, të supozuar si një hap në “shtetin e të drejtës”, do të dështojë, përderi...
Faqja 1 prej 212