Etiketa: salvini

Kryeministri Italian sulmon frikshëm Salvinin dhe…, ‘bye, bye!’.
( FOTO: Kryeministri Conte mban fjalimin në Senat i rrethuar nga Metteo Salvini dhe Luigi Di Maio)/ Pas një sulmi të ashpër mbi partnerin në koalicion, Matteo Salvini, kryeministri i Italisë, G...
Italia zhytet në ujëra të paqarta politike, Salvini kërkon zgjedhje të reja
Italia zhytet në ujëra të paqarta politike pas të premtes kur ministri i brendshëm Matteo Salvini tërhoqi mbështetjen për koalicionin qeveritar dhe bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme parlame...
‘The Economist’ kundër udhëheqësit të Legës: “është njeriu më i rrezikshëm për Evropën”
Një artikull i gjatë në Economist përshkruan Matteo Salvinin si "njeriu më i rrezikshëm në Evropë". Sigurisht "njeriu më i fuqishëm në Itali", shkruan javorja britanike,”duke pyetur nëse Legist...
Matteo Salvini:Çmimi “Nobel për Paqen”, kandidatura e bujshme vjen nga Gjermania
Nënkryetarja e Alternative fur Deutschland (Afd) në Bundestag, Beatrix von Storch, ka kandiduar Matteo Salvinin për Çmimin Nobel për Paqe. "Si ministër i brendshëm i Italisë ka dhënë një kontribut...
Salvini lançon grupin e ri populist ‘Identitet dhe Demokraci’ të BE-së
  Nga: CHRIS TOMLINSON/ Breitbart Emri i ri për grupin formal të udhëhequr nga populisti ministri i brendshëm italian Matteo Salvini në Parlamentin Europian, i cili tani përbëhet nga 73...
Bergoglio ka humbur zgjedhjet/ Sarkazmë
Nga: Marco Gervasoni, 27 Maj 2017/ Në radhën e komenteve mbi atë se kush fitoi dhe kush humbi zgjedhjet, askush nuk ka vene në dukje se, midis shumë humbësve të 26 majit, është edhe dikush që n...
Trump blindon aksin me Lega-n; por do që të bjerë Varricchio
Qeveria e SHBA do të donte një emër të ri për Villa Firenze. Flitet për Bellonin ose Guariglian, por gjithçka varet edhe nga koha e qëndrimit te Moaveros dhe e te gjithë ekzekutivit Lorenzo Vit...
Salvini: “Ose e shpëtojmë BE-në, ose fëmijët tanë do të jetojnë në një shtet islamik”
Të shtunën e ardhshme, në Milano, mbledhja e madhe sovraniste. Macron punon në një pol anti populist. Debati ne PPE për aleancat. Nga: Andrea Indini / Pas dy javësh do të dimë ngjyrën e re t...
Zgjedhjet në Finlandë: bum i populistëve aleatë të Salvinit
Zgjedhjet legjislative finlandeze sanksionojnë një kokë më kokë të konsiderueshme ndërmjet social demokratëve dhe populistëve. Parashikimet e respektuara dhe dëshirat e Matteo Salvinit Nga: Giu...
Salvini: Turqia ‘nuk ka të bëjë fare me Evropën’, nuk do të hyjë kurrë në BE nën hundën tonë
Turqia "nuk do të jetë kurrë në Evropë", ka premtuar Matteo Salvini, duke lëshuar planet për një BE e cila "njeh identitetin [kombëtar]dhe kulturën[kombëtare]" sesa një BE të modeluar rreth kërkes...
Faqja 1 prej 512345