Etiketa: is_tag

Orban shikon për tek aleanca me Salvinin pas pezullimit nga PPE
  Pas pezullimit të partisë së tij Fidesz nga grupi i Partisë Popullore Evropiane, kryeministri hungarez Viktor Orban ka vendosur vëmendjen e tij mbi  një aleancë me populistin ministrin i...
Emigranti senegalez i vë zjarrin autobusit të fëmijëve për ‘hakmarrje’ ndaj emigrantëve të mbytur
Një 47 vjeçar nga Senegali u arrestua në Itali pasi i vuri zjarrin një autobusi të fëmijëve të shkollës, duke pretenduar se po kërkonte hakmarrje për emigrantët që kishin vdekur në det. Nje tot...
Sondazhi për zgjedhjet evropiane, Matteo Salvini bën vend: Lega shtyp M5S, këtu bëhet historia
Dy sondazhe bëjnë një provë. Zbulimi i dyte i Eurodhomes bazuar në sondazhet e publikuara në vende te ndryshme anëtare të Bashkimit Evropian më 25 shkurt certifikon krizën (e pakthyeshme?) të dy p...
Agjencia Kufitare e BE konfirmon se politikat migrantore populiste të Salvinit po funksionojnë
  Agjencia kufitare e Bashkimit Evropian (BE) Frontex ka nxjerrë të dhëna të reja statistikore që tregojnë se politikat e ashpra migrantore të ministrit italian të brendshëm populistit Mat...
Zgjedhjet Evropiane: Nëse votohet sot, Lega do të ishte partia e parë në Strasburg.
Lega fluturon në sondazhet italiane. që i japin partisë se Salvinit mbi 30% dhe tashme afër 35%. Mëkat (për Salvinin) qe u votua më pak se një vit më parë... Por në maj arrijnë Europianet dhe f...
“Profecia” e Financial Times: “Salvini do të mundë Macron”
-Financial Times e nxjerr fitues udhëheqësin e Legës në betejën në ringun e zgjedhjeve Evropiane te vitit 2019 kundër Macron- Nga: Luca Romano / Financial Times, që ka kritikuar aq shumë Mat...
“Në Itali, bum i kalendarëve me Duçen “. Dhe Guardian fajëson Salvinin
-Gazeta angleze flet për një fashizëm ne kthim. Faji i Salvinit qe citon Duçen dhe manifestimet e Lega-s- Nga: Sergio Rame/ "Dhurate për miqtë fashistë": kthimi i kalendarëve të Musolinit. Ë...
Salvini i Italisë sulmon BE për ‘Qasje të pabalancuar’ në Izrael
AP Photo/Ariel Schalit   Bashkimi Evropian nuk ka bërë asgjë për të mbështetur ekzistencën e vazhdueshme të Izraelit, tha të martën zëvendës kryeministri Matteo Salvini në Jeruzalem, du...
Marine Le Pen zbulon turpin evropian: “Duan të godasin Matteo Salvinin, sepse Makron …”
E vërteta është se Bashkimi Evropian donte të godiste Matteo Salvinin. Për ta mbështetur, në një intervistë me Stampa, është Marine Le Pen, udhëheqëse e Rigrupimit kombëtar, sovraniste e orës së p...
Vatikani, Papa Françesku dridhet: Kardinali Burke takon Matteo Salvinin, fronti sovranist në Kishë
Ndërsa Sinodi për të rinjtë i organizuar nga Papa Françesku përfundonte sesionin e fundit, disa hapa larg, kardinali amerikan Raymond Leo Burke takonte për herë të dytë, Matteo Salvinin. Rasti - s...