Etiketa: senati

Blutë e shtetit blu: Senati duhet të ngarkojë Nancy Pelosin me akuzën “Pengim të Kongresit”
Nga: JOEL B. POLLAK, 20 dhjetor 2019 Kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi (D-CA) po refuzon të transmetojë në Senat paragrafet e impeachmentit kundër Presidentit Donald Trump që Dhoma e Përfaqësuesv...
Arrihet impeachment ndaj Donald Trump; por duket i pamundur largimi i tij nga Shtëpia e Bardhë.
Donald Trump është bërë president i tretë i Shteteve të Bashkuara në histori që shkon në Imoeachment nga Dhoma e Përfaqësuesve, duke e vënë para gjykimit të Senatit i cili do të vendosë nëse Trump...
Amerika pa frymë për fjalët e Trump: “Gati për murin human”
-Polemikë me demokratët edhe në vigjilje të Emigrantëve, Siguria dhe Korea- temat kryesore Nga: Valeria Robecco/ New York/  Qasje bipartizane në Kongres, sfidë demokratëve në Twitter. Ndërsa...
Zgjedhjet Mid-term: Trump arrin fitoren që i duhej, sundimi në Senat i siguron punët kyç.
Presidenti Donald Trump ka përshëndetur ‘fitoren e madhe’ në zgjedhjet e mes- mandatit në Shtetet e Bashkuara, pasi Demokratët morën Dhomën e Përfaqësuesve por Republikanët konsoliduan sundimin e ...
Senate amerikan arrin marrëveshjen për ‘ndalimin e mbylljes së qeverisë’. Para 11 minutash
Qeveria e Shteteve të Bashkuara po i jep fund mbylljes pasi Republikanët dhe demokratët arritën një marrëveshje të përkohshme mbi buxhetin federal- BBC. (Shënim: BBC po përgatit lajmin e plotë ...
Shërbimet e qeverisë amerikane mbyllen deri sa të mbarojë ‘lufta në Senat’
Qindra e mijëra punonjës federal nuk do të mund të raportojnë për punë ditën e Hënë, derisa lufta në Senat t'i japë fund mbylljes së qeverisë. Mbyllja e qeverisë nisi në mesnatën e të Premtes, ...
Triumfon Trump: Senati Amerikan kalon ligjin mbi Reformën e Uljes së Taksave, më i madhi në histori.
(BBC- para 31 minutash)/ Senati i Shteteve të Bashkuara ka kaluar ligjin mbi sistemin më të fuqishëm të rishkimit të taksave për më shumë se tre dekada në Shtetet e Bashkuara. Fitorja e Dona...
Trump arrin fitoren më të madhe legjislative, Senati mbështet rishikimin e taksave.
(FOTO: Ligji kaloi nga senatorët pas një debati maratonë në Capitol Hill)/ Senatorët e Senatit në Shtetet e Bashkuara kanë kaluar ligjin e uljes së taksave, duke hapur rrugën për Donald Trump n...
Senatori Al Franken pranon akuzat për ‘prekje seksuale’; dëshmon kjo foto:
Senatori Al Franken para kësaj foto duke prekur gazetaren Leeann Tweeden,  shkruan se kjo foto është bërë për ‘shaka’. Gazetarja ishte në gjumë kur është prekur, sipas deklaratës së saj. Leeann...
Hoyt Yee i kërkon Senatit vëmendje mbi për Shqipërinë dhe ndikim rus në Ballkan
(FOTO: Hoyt Brian Yee)/ Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee foli në një seancë për rajonin në Senat, ku senatorë dhe ekspertë bënë thirrje për vazhdimin e angazhimit a...
Faqja 1 prej 212