Etiketa: serbi

Serbët e Bosnjës i kërkojnë Vuçiç të përfshijë pavarësinë e rajonit të tyre në bisedimet e Kosovës
SARAJEVO (Reuters) - Ndërsa diplomatët perëndimorë përpiqen të rigjallërojnë bisedimet e ngecura për normalizimin e lidhjeve midis Serbisë dhe Kosovës, udhëheqësit serbë të Bosnjës të enjten i bëj...
Zgjedhjet në Serbi/ Vucic fiton shumicë mbi 60%, shqiptarët marrin 4 deputetë
Sipas projeksioneve të para të Ipsos dhe Cesid në rezultatet e bazuara në 44.1 për qind të mostrës së përpunuar del se partia e presidentit aktual Aleksandar Vuçiq SNS ka fituar 63.4 për qind ...
Bien lajmet- dëshirë, sikur Richard Grenell ishte shkarkuar nga presidenti Trump
Keto ditet e fundit kane vershuar lajmet fake, qe ne kete rast mund te quhen edhe 'lajme- deshire'  sikur i derguari special i Donald Trump per bisedimet Beograd- Prishtine, ishte shkarkuar nga de...
Hungaria, Serbia, Mali i Zi ‘nuk janë më demokraci’: Freedom House
Budapest (AFP) - Hungaria, Serbia dhe Mali i Zi nuk mund të quhen më demokraci pas prapambetjes demokratike të pashembullt, tha një mbikëqyrës i të drejtave të mërkurën, duke vënë në dukje veçanër...
Lideri Serb vlerëson armët ruse 21 vjet pas bombardimeve të NATO-s
DUSAN STOJANOVIC BEOGRAD, Serbi (AP) - Presidenti i Serbisë falënderoi Rusinë të Shtunën që e bëri ushtrinë e vendit "10 herë" më të fortë se kur ajo u bombardua nga NATO në 1999. Aleksandar...
Serbia dërgon katër aeroplanë me pajisje mjekësore në Itali
Ivana Sekularac BEOGRAD, 25 Prill (Reuters) - Serbia dërgoi të shtunën katër aeroplanë që transportonin pajisje mjekësore përfshirë doreza, maska dhe veshje mbrojtëse në Itali, si një dhurate p...
Serbia rihap vendkalimet kufitare për udhëtarët Hungarezë
BUDAPEST, 23 Prill (Reuters) - Serbia dhe Hungaria kanë rënë dakord të rihapin tre pika kontrolli në kufirin e tyre nga mëngjesi i së enjtes për të lejuar hyrjen për punëtorët banorë të zonave kuf...
Teksa Serbia synon për në BE, Rusia fluturon me ndihma për Coronavirus-in
BELGRADE, Serbia (AP) — Ushtria Ruse ka dërguar 11 aeroplanë të ngarkuar me pajisje dhe ekspertë mjekësor drejt Serbisë, me qëllim që të ndihmojë në luftën kundër përhapjes së koronavirusit. Mi...
Serbia bllokon kamionët e Kosovës, Rama thirrje Vuçiçit: ‘Ju lutem zoti President, ngrijeni traun!’.
Kryeministri Edi Rama i bën një thirrje Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçic pas bllokimit të kamionëve me mallra të Kosovës. “Prej 24 orësh kamionët me mallra nga Kosova janë bllokuar në k...
Peshkopi i shquar i Kishës Ortodokse Serbe vdes nga koronavirusi
Reuters Mars 30, 2020 BEOGRAD, 30 Mars (Reuters) - Një peshkop i shquar në Kishën Ortodokse Serbe vdiq nga infeksioni i koronavirusit më pak se një javë pasi u shtrua në spital, tha dioqeza e t...
Faqja 1 prej 812345...E fundit »