Etiketa: serbi

Uashingtoni e quan hap gjigant përpara marrëveshjen Kosovë -Serbi
Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë mirëpritur marrëveshjen Kosovë -Serbi të arritur të mërkurën vonë në Bruksel “Shtetet e Bashkuara mirëpresin marrëveshjen e arritur ndërmjet Kosovës dhe S...
Serbia vendos ushtrinë në gjendje gatishmërie në kufi me Kosovën
Nisja e zbatimit të vendimit të qeverisë së Kosovës për targat, ku prej ditës së sotme nis këshillimi i drejtuesve që t’i konvertojnë ato, ka bërë që Serbia të vendosë ushtrinë e saj në gjendj...
Evropa i kërkon Serbisë të distancohet nga Rusia, ose ka pasoja. Alarmohet Beogradi.
Bomba e madhe ka plasur në Serbi. Bashkimi Evropian po i bën presion presidentit të Serbisë, , që të mos vonojë vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë. Sipas medieve serbe, ndërkombëtarët janë të g...
Vuçiç thotë se po i afrohemi konfliktit botëror si në Luftën e Dytë; kemi ‘vendime të vështira për të ardhmen’.
Presidenti Aleksandër Vuçiç paralajmëroi se do të marrë vendime të vështira në shtatë ose dhjetë ditët e ardhshme që do kenë të bëjnë me të ardhmen e Serbisë. Deklarata e tij, e...
Nis zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi për qarkullim me letërnjoftime
Ka nisur mesnatën e sotme zbatimi i marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, sa i përket dokumenteve për hyrje-dalje. Kjo marrëveshje është arritur më 27 gusht, me ndërmjetësimin e t...
Takimi Vucic- Kurti: Borrel “ S’ka marrëveshje, por as dorëzim!”
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borell, ka folur pas takimit me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, dhe presidentin serb, Aleksandër Vuçiç, ta...
SHBA: Nga bisedimet Vuçiç- Kurti sot presim ‘hapa para, jo prapa’.
Nga DRENI HIMBEQA Për Departamentin e Shtetit Amerikan, prioriteti absolut është arritja e një suksesi në dialogun e Brukselit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Kështu të paktën ka bërë ...
Stoltenberg ka dy fjalë me Kurtin dhe Vuçiçin, sot mund t’u tregojë vijën e kuqe.
Nga Dreni Himbeqa/ Qëllimi i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili më 17 gusht pritet të takojë Albin Kurtin dhe Aleksandër Vuçiç-in, veç e veç, sipas ish-ministrit të...
Takimi Kurti-Vuҫiq në Bruksel në 18 gusht: konfirmon BE.
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuҫiq pritet të takohen në Bruksel më datën 18 gusht. Këtë e konfirmoi vetë kryediplomati europian, i ngarkuari i Bashkimit...
Hiqen barrikadat në veri të Kosovës, pikat kufitare të hapura për qytetarët
Pas orësh të zgjatura tensionesh e akuzash mes palëve ka marrë fund dhe bllokimi i pikave kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri të Kosovës. Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhe...
Faqja 1 prej 1112345...10...E fundit »