Etiketa: is_tag

Gjykata në Kralevë cakton 30 ditë paraburgim për policët e Kosovës.
Zyra e Prokurorit në Kralevë të Serbisë ka njoftuar se i është caktuar masë paraburgimi tre policëve kosovarë, të cilët u rrëmbyen më 14 qershor e që, sipas autoriteteve të Kosovës, ata ishin bren...
Tre policët e Kosovës ndodhen në Kralevë, dalin sot para gjykatës
Tre policët e rrëmbyer nga Serbia ndodhen në Kralevë, ku momentalisht po zhvillohet seanca e tyre para Prokurorit të Lartë Publik në Kralevë. Vendndodhja e tyre zbulohet nga avokati serb Çedomi...
Tensionet në veri të Kosovës, arrestohet një nga organizatorët e sulmeve ndaj KFOR! Serbët ngrihen në protestë
Ministri i Brendshëm i Kosovës njoftoi sot arrestimin e një prej një prej organizatorëve të dhunës së ushtruar ndaj ushtarëve të KFOR gjatë protestave të dhunshme të mbajtura në Zveçan, në veri, m...
Protestat vazhdojnë edhe sot në veri, Europa diskuton në Moldavi për Kosovën
Edhe sot pritet që në veri të Kosovës, qytetarët serbë të dalin të protestojnë kundër  kryetarëve të rinj shqiptarë në komunat e tyre. Sot është dita e pestë e protestave, ndërsa ajo djeshme u ...
Shpërthim i fuqishëm në Zveçan, serbët provokojnë KFOR-in
Mediat e Kosovës raportojnë për një shpërthim në qytetin e Zveçanit, në veri të Kosovës. Gazetarja e RTK-së, Edonë Podvorica në një lidhje direkte nga Zveçani, raportoi se në orët e mbrëmjes ka...
Serbia po përfundon dislokimin e njësive ushtarake: Ministri i Mbrojtjes i Serbisë.
(Ministri serb i Mbrojtjes, Millosh Vuçeviq, dhe pjesëtarë të ushtrisë serbe pranë kufrit me Kosovën. 26 dhjetor 2022.)   Ministri serb i Mbrojtjes, Millosh Vuçeviq, tha se deri në orën...
Vuçiç dërgon ushtrinë në kufi me Kosovën
Presidenti i Serbise, Aleksandar Vuççic, firmosi një urdhër për të vendosur në gjendjen më të lartë të gatishmërisë forcat ushtarake dhe i urdhëroi ato të zhvendosen menjëherë në drejtim të ...
Masakër e dytë me armë në Serbi, 8 të vrarë dhe 13 të plagosur. Arrestohet autori.
Qindra forca speciale të policisë serbe kanë nisur një aksion për kapjen e një personi të armatosur që vrau të paktën 8 civilë dhe plagosi 13 të tjerë në masakrën e dytë në vendin ballkanik, në dy...
Dialogu Kosovë-Serbi: A do të sjellë kthesën takimi i Ohrit?
  Koment nga DW/ Të shtunën takohen në Ohër kryeministri Kurti, presidenti Vuçiq dhe kryediplomati i BE, Josep Borrell. Serbia dhe Kosova duhet të normalizojnë marrëdhëniet, nuk ka rrugë tj...
Kurti-Vuçiç në Bruksel: Ambasadori Hill thotë se pritet të themelohet Asociacioni.
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Christopher Hill, para takimit mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se është një tjetë...