Etiketa: is_tag

Derek Chollet, këshilltar i lartë i DASH thotë se Kosova dhe Serbia duhet të marrin vendime të vështira
Udhëheqësit në Kosovë dhe Serbi duhet të marrin vendime të vështira dhe të tregojnë kuroja, në mënyrë që të lënë mënjanë ndasitë dhe të bëjnë atë që është në interesin e shteteve të tyre. ...
Kosovë: Nis largimi i barrikadave Rudarë, komunë e Zveçanit
Pasditen e së enjtes ka nisur largimi i barrikadave në fshatin Rudarë, i cili gjendet në komunën e Zveçanit, raportojnë gazetarët e Radios Evropa e Lirë nga terreni. Rrugët kryesore që çojnë dr...
Daçiç kundër deklaratës së ministres Xhaçka: ‘Po mbrojmë serbët nga terrori, duam paqe!’
“Ministrja Xhaçka po inkurajon Kurtin të vijojë më tej me provokimet”. Ishte ky reagimi i shefit të diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, ndaj deklaratës së ministres shqiptare, lidhur me situatën...
Qyteti serb, Pirotit, shpall emergjencën, 50 persona helmohen nga lëndë helumuese.
Qyteti i Pirotit në Serbi ka shpallur gjendjen e emergjencës për shkak të një sasie të madhe amoniaku që është derdhur në zonë pas një aksidentit hekurudhor, ku përmbysja e një vagoni treni ka...
Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë, çfarë ndodh nëse nuk do të ratifikohet në parlamentet përkatës?
I dërguari i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, përsëri erdhi në Kosovë dhe po përsëri për të diskutuar për versionin e fundit të planti franko-gjerman (evropian). ...
Uashingtoni e quan hap gjigant përpara marrëveshjen Kosovë -Serbi
Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë mirëpritur marrëveshjen Kosovë -Serbi të arritur të mërkurën vonë në Bruksel “Shtetet e Bashkuara mirëpresin marrëveshjen e arritur ndërmjet Kosovës dhe S...
Serbia vendos ushtrinë në gjendje gatishmërie në kufi me Kosovën
Nisja e zbatimit të vendimit të qeverisë së Kosovës për targat, ku prej ditës së sotme nis këshillimi i drejtuesve që t’i konvertojnë ato, ka bërë që Serbia të vendosë ushtrinë e saj në gjendj...
Evropa i kërkon Serbisë të distancohet nga Rusia, ose ka pasoja. Alarmohet Beogradi.
Bomba e madhe ka plasur në Serbi. Bashkimi Evropian po i bën presion presidentit të Serbisë, , që të mos vonojë vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë. Sipas medieve serbe, ndërkombëtarët janë të g...
Vuçiç thotë se po i afrohemi konfliktit botëror si në Luftën e Dytë; kemi ‘vendime të vështira për të ardhmen’.
Presidenti Aleksandër Vuçiç paralajmëroi se do të marrë vendime të vështira në shtatë ose dhjetë ditët e ardhshme që do kenë të bëjnë me të ardhmen e Serbisë. Deklarata e tij, e...
Nis zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi për qarkullim me letërnjoftime
Ka nisur mesnatën e sotme zbatimi i marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, sa i përket dokumenteve për hyrje-dalje. Kjo marrëveshje është arritur më 27 gusht, me ndërmjetësimin e t...