Etiketa: is_tag

Shpërndahet parlamenti i Serbisë, zgjedhjet e reja parlamentare në 17 dhjetor.
Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, shpalli të mërkurën edhe zyrtarisht mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare me 17 dhjetor, të tretat me radhë në tre vjet e gjysmë në Serbi. Duke nënsh...
Dodik kërkon ekspansionin e Serbisë, Rama kritika BE-së: ‘I befasuar, kanë 3 ditë pa reaguar’.
Kryeministri Edi Rama ka kritikuar heshtjen e zyrtarëve të lartë të Bashkimit Europian ndaj deklaratave “të rrezikshme” dhe “nxitëse” të kreut të Republikës Sërpska, Milorad Dodik. Rama thotë n...
Bie qeveria e Serbisë, i kërkon Vuçiçit të shpërndajë parlamentin
Qeveria e Serbisë i dërgoi Presidentit të Republikës propozimin për shpërndarjen e Kuvendit Kombëtar dhe shpalljen e zgjedhjeve të reja parlamentare. Në arsyetimin e qeverisë serbe thuhet se “m...
Takimi Kurti-Vuçiç në Bruksel, Lajçak: Nuk negociojmë në mënyrën ‘merre ose lëre’ marrëveshjen.
I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak para fillimit të takimeve ka folur ekskluzivisht për Kanal10 duke thënë se nuk negociojnë në mënyren “merre ose l...
Sulmohet verbalisht ambasadori i SHBA-së në Serbi: ‘Vrasës që shëtit në Beograd’
“Vrasësi po shëtit nëpër Beograd, i ftohtë si vdekja”, “vrasësi i fëmijëve”, “Kosova dhe Metohija është pjesë e Serbisë”, “Populli serb është me Rusinë”. Janë disa nga fjalët me të cilat është fye...
Milan Radojiçiç lirohet nga burgu, i ndalohet hyrja në Kosovë
Milan Radojiçiç është liruar nga burgu, ende pa mbushur 24 orë.  Mësohet se atij i ndalohet hyrja në Kosovë dhe largimi nga shteti serb. Gjykata në Serbi ka refuzuar kërkesën e Prokurorisë për ...
Arrestohet Milan Radojiçiç, akuzohet për sulmin terrorist në 24 shtator në Kosovë
Arrestohet ish nënkryetari i listës serbe, Milan Radojiçiç. Referuar mediave serbe radojcic do të mbahet në ambientet e paraburgimit për 48 orë. Që prej orëve të para policët e Drejtorisë së Po...
Sulmi në veri të Kosovës/ Rama e Plenkoviç thirrje BE-së: Të merren masa ndaj Beogradit
Kryeministrat e Shqipërisë, Edi Rama dhe ai i Kroacisë, Andrej Plenkoviç, dënuan ashpër “dhunën e njësive paraushtarake serbe në veri të Kosovës, si dhe ‘heroizimin’ e tyre nga Beogradi. Dy lid...
Ditë zie në Serbi për të vrarët. Rama: “Serbia po i fryn zjarrit të një konflikti të armatosur”.
Kryeministri Edi Rama ka reaguar pasi Serbia shpalli ditë zie 27 shtatorin për vrasjen e 3 terroistëve serbë nga policia e Kosovës, pasi vranë efektivin Afrim Bunjaku. Sipas Ramës, Beogradi me ...
Ambasadori amerikan Hill: Në Bruksel pati një përparim për Serbinë, i kishte bërë detyrat e shtëpisë
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, ka thënë se përshtypja e tij pas takimit të lartë në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evr...