Etiketa: is_tag

Vuçiç thotë se po i afrohemi konfliktit botëror si në Luftën e Dytë; kemi ‘vendime të vështira për të ardhmen’.
Presidenti Aleksandër Vuçiç paralajmëroi se do të marrë vendime të vështira në shtatë ose dhjetë ditët e ardhshme që do kenë të bëjnë me të ardhmen e Serbisë. Deklarata e tij, e...
Nis zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi për qarkullim me letërnjoftime
Ka nisur mesnatën e sotme zbatimi i marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, sa i përket dokumenteve për hyrje-dalje. Kjo marrëveshje është arritur më 27 gusht, me ndërmjetësimin e t...
Takimi Vucic- Kurti: Borrel “ S’ka marrëveshje, por as dorëzim!”
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borell, ka folur pas takimit me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, dhe presidentin serb, Aleksandër Vuçiç, ta...
SHBA: Nga bisedimet Vuçiç- Kurti sot presim ‘hapa para, jo prapa’.
Nga DRENI HIMBEQA Për Departamentin e Shtetit Amerikan, prioriteti absolut është arritja e një suksesi në dialogun e Brukselit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Kështu të paktën ka bërë ...
Stoltenberg ka dy fjalë me Kurtin dhe Vuçiçin, sot mund t’u tregojë vijën e kuqe.
Nga Dreni Himbeqa/ Qëllimi i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili më 17 gusht pritet të takojë Albin Kurtin dhe Aleksandër Vuçiç-in, veç e veç, sipas ish-ministrit të...
Takimi Kurti-Vuҫiq në Bruksel në 18 gusht: konfirmon BE.
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuҫiq pritet të takohen në Bruksel më datën 18 gusht. Këtë e konfirmoi vetë kryediplomati europian, i ngarkuari i Bashkimit...
Hiqen barrikadat në veri të Kosovës, pikat kufitare të hapura për qytetarët
Pas orësh të zgjatura tensionesh e akuzash mes palëve ka marrë fund dhe bllokimi i pikave kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak në veri të Kosovës. Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhe...
Greqia, notë proteste ndaj Serbisë: ‘Ç’lloj armatimi kishte avioni i rrëzuar?’.
Greqia ka dorëzuar ankesë ndaj Serbisë të hënën, pasi një avion ukrainas i mallrave që po barte armë, u përplas teksa tentoi të bënte një aterim emergjent në veri të Greqisë. “Ambasadori grek n...
Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia vendosin sot: Të bojkotojnë apo jo Samitin e BE?!
Në pritjen e JO-së së mundshme të Bullgarisë për hapjen e negociatave, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia po mendojnë të refuzojnë pjesëmarrjen në Samitin e Bashkimit Europian që mbahet më 2...
Në Maqedoni veteranët marrin deri në 800 euro plus shtesa, në Serbi deri mbi 1000 euro – Kosova s’iu jep as sa paga minimale
Nga Blerta Ahmeti Albanian Post/ Shtetet e Ballkanit Perëndimor (Kosova, Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Maqedonia e Veriut dhe Serbia) shpesh jepen si emërim në grup. Jo vetëm ...