Etiketa: shba

Presidencialet 2016/ 94.6 milion persona- jashtë pune në muajin Tetor
  Në raportin përfundimtar të punës, para ditës së zgjedhjeve, shkalla kombëtare e papunësisë shënoi 4.9 për qind. Ekonomisë së Shteteve të Bashkuara iu shtuan edhe 161,000 vende pune bos-...
Ted Cruz thotë se “jam këtu për të mbështetur Donald Trump”
  DES MOINES, Iowa — Senatori Ted Cruz po bën fushatë në favor të presidentit dhe zëvendës presidentit Trump-Pence, në një miting mbajtur të Ënjtën  në një  fermë. Teksa fliste, senatori C...
SAPO/ ALARM PËR TERROR NË SHTETET E BASHKUARA
Një paralajmërim për terror në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara ka mbuluar ekranin e televizionit Fox News dhe media të tjera. Rreziku vjen nga Ale Qaeda- thotë zyra e Sherbimit Sekr...
Britania dhe Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë trupa dhe avionë për të ndaluar Rusinë
Robin Emmott dhe Phil Stewart , shkruajnë për Reuters nga Brukseli se Britania tha të Mërkurën se do të dërgojë avionë luftarakë në Rumani vitin e ardhshëm. Ndërsa shtetet e Bashkuara premton trup...
NATO kërkon edhe 4000 trupa të Europës për të rrethuar Rusinë
  NATO do të kërkojë nga aleatët që sot e Mërkurë, që të kontribuojnë për të ndaluar  Ushtrinë “më të madhe” që është dislokuar në kufijtë e Rusisë që nga Lufta e Ftohtë. NATO po bëhet gat...
Shfaqen ambasadorët e SHBA dhe BE menjëherë pas pezullimit të Vettingut
  Megjithëse të heshtur dhe të padukshëm për disa javë ose edhe muaj, ambasadori i SHBA dhe ambasadori i BE u shfaqen sot menjëherë pasi Gjykata Kushtetuese pezulloi Ligjin për Vettingun. ...
Zgjedhjet në Amerikë: Në Florida hapen qendrat e votimit.
  Qendrat e votimit në Florida, shteti kyç në betejën për fitore në zgjedhje, u hapen për votimet e para. Në këtë shtet Hillary Clinton dhe Donald Trump ndodhen ngjitur sipas sondazheve. ...
Arnold Schwarzenegger: Si nuk kandidova edhe unë për President!?
Arnold Schwarzenegger do të kishte hyrë në garën e presidencialeve 2016, në qoftë se do të mundej. "Në qoftë se do të kisha lidnur në Amerikë, do të isha futur në garë”, tha ai për Adweek. "Pse...
Ish prokurorja e Përgjithshme në Pennsylvania dënohet për “dëshmi të rremë”
  Kathleen Kane,  ish Prokurore e Përgjithshme në Pensylvania po dënohet sot, e Hënë, për nxjerrjen e informacionit sekret, gjë që i ka vënë në pozita të vështira rivalët e saj që e çuan ç...
Të paktën 13 të vdekur nga përplasja e një autobuzi turistësh në California
  Një autobus turistësh u përplas në pjesën e pasme të një traileri që mbante traktor në Jug të Kalifornisë para se të agonte e shtuna. Në aksident janë vrarë të paktën 31 vetë dhe janë pl...
Faqja 79 prej 82« E para...102030...7778798081...E fundit »