Etiketa: shba

Senati hodhi poshtë vendosmërisht veton e Obamës mbi 11 Shtatorin dhe Arabinë Saudite
Senati i Shteteve të Bashkuara, të Mërkurën, në mënyrë të pakundërshtueshme hoshi poshtë veton e presidentit Barack Obama mbi ligjin që i lejon të afërmit e viktimave të 11 Shtatorit që të ngrejnë...
Zgjedhjet amerikane: “Nëntëdhjetë minuta pa tabu!”/ Media
  Nga Florian Reynaud/   Shtypi amerikan ka kritikuar kandidatin republikan për mungesë përgatitjeje përballë rivales së tij demokrate gjatë debatit të parë televiziv  “Një luftë fjalë...
Debati presidencial 2016: Çfarë nuk thanë Trump dhe Clinton
  Hillary Clinton dhe Donald Trump prekën shumë çështje gjatë debatit të parë televiziv Por kishte disa gjëra që nuk u përmendën Syria: Ndërsa kandidatët flisnin, rreth 250,000...
Sonte Amerikanët thyejnë rekordin e vitit 1980 me 80 milionë njerëz me sy te debati presidencial
  Gjithë bota i ka sytë këtu. Pas një fushate të gjatë që nisi në ditët e pafajshme të vitit 2015, tani ndodhemi pikërisht  gjashtë javë që nga dita e vitimit. I pari nga tre debatet...
Trump bën gati listën e kandidatëve për Gjykatën Supreme
  Kandidati Presidencial Donald Trump, ditën e Premte paraqiti listën e tij të emrave të mundshëm për Gjykatën Supreme të Shteteve të Bashkuara, duke shtuar edhe emrat e dy gjyqtarëve të t...
Clinton vs Trump: Debati i parë i kandidatëve presidencialë
Dy rivalët që garojnë për presidencën amerikane, demokratja Hilary Clinton dhe republikani Donald Trump do të mbajnë të Hënën në mbrëmje, në orën 21 me orën lokale, ose tre të mëngjesit me orën to...
Nata e protestës dhe gjendjes së jashtëzakonshme në Charlotte/ VIDEO
Guvernatori i North Carolina ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në qytetin Charlotte, ndërsa ankthi rreth vrasjes së një personi nga polici zezak, vazhdon. Dhuna nuk pushoi asnjë sekondë gj...
11 shtator 2001 – pas 15 vjet përçan Amerikën
  Obama kërcënon me veto - Kongresi amerikan miraton ligjin që u lejon viktimave të 11 shtatorit të hedhin në gjyq vende si Arabia Saudite   Familjet dhe të afërmit e viktimave të atenta...
Lirohet John Hinckley Jr, atentatori i Presidentit Reagan
  John Hinckley Jr, perosni që tentoi të vrasë Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Ronald Reagan, është liruar nga një spital psikologjik pas 35 vjetësh. Presidenti reagan dhe tre pers...
SHBA: Bosët e krimit në Shqipëri lëvizin lirisht, kanë lidhje me politikën
  Ambasadori i SHBA në Tiranë, Donald Lu tha se situata me krimin e organizuar në Shqipëri paraqitet e rëndë. Deklarata është bërë në konferencën e qendrës Marshall në Tiranë, sot, e Më...
Faqja 83 prej 84« E para...102030...8081828384