Moske (AFP) – Presidenti rus Vladimir Putin mund të mbajë një takim “të gjatë” me homologun e tij amerikan Donald Trump gjatë samitit të G20 në fund të këtij muaji, njoftoi një këshilltar i Kremlinit për agjencinë shtetërore të lajmeve RIA Novosti të premten.

Një takim “i gjatë dhe thelbësor” mund të mbahet “në fund të samitit G20” që fillon më 30 nëntor në Argjentinë, tha këshilltari i Kremlinit Yuri Ushakov.

 Ushakov tha se një takim është planifikuar gjithashtu në Paris më 11 nëntor, ku të dy liderët do të marrin pjesë në një ceremoni që shënon fundin e Luftës së Parë Botërore.

Por ai tha se takimi i Parisit do të jetë “i shkurtër”.

Putin dhe Trump u takuan së fundi në Helsinki këtë verë, pas së cilës lideri i SHBA u kritikua në shtëpi në deshtimin per mos adresimin publik të çështjeve të ndjeshme me udhëheqësin rus.

Lidhjet Moske-Uashington janë në presion të thellë për akuzat për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. Të dy shtetet janë gjithashtu në kundërshtim me mbështetjen e Rusisë për regjimin e Bashar al-Assad në luftën civile të Sirisë dhe konfliktin në Ukrainë.

Veritas.com.al/