Nga: Mary Papenfuss,HuffPost

Ish-Presidenti rus Mikhail Gorbaçov ka sulmuar planin e Presidentit të SHBA, Donald Trump për t’u tërhequr nga një pakt kyç anti-bërthamor me Rusinë, duke e quajtur vendimin “jo punën e një mendjeje të madhe”.

“Të gjitha marrëveshjet që synojnë çarmatimin bërthamor dhe kufizimin e armëve bërthamore duhet të ruhen, për të ruajtur jetën në tokë”, i tha Gorbaçovi agjensisë së lajmeve Interfax të Rusisë të dielën.

Gorbaçovi, 87 vjec, negocioi Traktatin e Forcave Bërthamore me shtrirje te ndërmjetme me presidentin e atëhershëm Ronald Reagan në vitin 1987. Ai ndalon që SHBA dhe Rusia të posedojnë, prodhojnë ose testojnë një raketë krocere të nisur nga toka me një shtrirje prej 300 deri 3.400 milje. Reagan e përshëndeti traktatin si një hap historik drejt paqes botërore.

Trump njoftoi të shtunën se ai ka në plan të tërhiqet nga traktati për shkak të shkeljeve të paspecifikuara nga Rusia.

“Rusia, për fat të keq, nuk e ka nderuar marrëveshjen, kështu që ne do ta ndërpresim marrëveshjen dhe do të tërhiqemi”, u tha Trump gazetarëve pas një tubimi politik të Nevadas. “Ne do ta ndërpresim marrëveshjen dhe pastaj do të zhvillojmë armët” nëse Rusia dhe Kina nuk bien dakord për një marrëveshje të re, shtoi ai.

Gorbaçovi tha se e gjen planin e Trump “shumë te çuditshëm”, sipas një përkthimi të komenteve të tij ne Interfax nga CNBC. Ai pyeti: “A nuk kuptojnë me të vërtetë në Uashington se ku mund ti çojë kjo ?”

Gorbaçovi tha se një veprim i tillë “do të minojë të gjitha përpjekjet që u bënë nga udhëheqësit e B.R.S.S. dhe vetë Shteteve te Bashkuara për të arritur çarmatimin bërthamor”.

Njoftimi i Trump është kritikuar nga Gjermania, si dhe nga Demokratët dhe disa Republikanë në SHBA.

Senatori Rand Paul (R-Ky.),i cili shërben në Komitetin e Marrëdhënieve me Jashtë,e quajti atë një “gabim të madh,të madh për të hequr dorë nga kjo marrëveshje historike” në një intervistë të dielën në Fox News. “Ne shkuam nga 64,000 raketa bërthamore deri në 15,000”.

Ai i quajti komentet e Trump një arsye pse fajkoi këshilltar i sigurimit kombëtar John Bolton “nuk duhet të lejohet kudo pranë politikës së jashtme të SHBA”.

Veritas.com.al/