Një zjarr shpërtheu në një apartament te nje ndërtese të martën herët në Parisin jugperëndimor, duke vrarë të paktën dhjetë vetë dhe duke plagosur 30 të tjerë, tha sherbimi i zjarrfikseve.

Te plagosurit përfshijnë edhe tre zjarrfikës, sipas BBC.

Prokurori i Parisit Remi Heitz u tha gazetarëve se zjarri mund të ishte vene qëllimisht nga një grua që jetonte në arrest ne ndërtesë.

Më shumë se 200 zjarrfikës po punonin për të arritur të mbijetuarit dhe për të shuar flakën, e cila filloi në dy katet më të larta të ndërtesës tetë katëshe në Rue Erlanger në një lagje të nivelit të lartë, rreth 2 milje nga Kulla Eifel në kryeqytetin e Francës. Ndërtesa u ndërtua në vitet 1970.

“Ishte një zjarr veçanërisht i dhunshëm”, tha kapiteni Clement Cognon i shërbimit të zjarrit të Parisit për BFM TV.

Zjarrfikësit shpëtuan njerëzit që ishin ngjitur në çati, ata që dilnin nga dritaret për t’i shpëtuar flakëve dhe për t’i evakuar të tjerët nga brenda.

Ndërtesat fqinje u evakuan gjithashtu dhe rruga u bllokua.

Një muaj më parë, një shpërthim vdekjeprurës dhe flakët ishin te lidhur me një rrjedhje gazi në një furrë në Paris, duke vrarë katër vetë.

Veritas.com.al/