Nëntë persona kanë vdekur dhe 16 janë plagosur pasi një furgon kaloi mbi kalimtarët mbi trotuar në Totronto, tha Policia.

Drejtuesi i mjetit u largua nga vendi i ngjarjes, në interstacionin e autobuëve në veri të qytetit Kanadian.

Ai u arrestua pas disa bllokimeve dhe u dërgua në burg. Autoritetet thonë se akoma nuk kanë formulua një motiv pse ndodhi sulmi i fundit.

Reza Hashemi, pronar i një dyqani videosh në Rrugën Yonge Street, tha për BBC se ai dëgjoi ulërima në anën tjetër të rrugës.

Zoti Hashemi tha se shoferi kaloi trotuarin, u sul drejt njerëzve dhe u kthye përsëri për të kaluar bi trotuar.

Veritas.com.al/