Nga: Fox News/

-Marrëveshjet u lejojnë myslimanëve të vizitojnë vendet e shenjta islamike në Izrael-

Presidenti Trump deklaroi të martën “agimin e një Lindjeje të re të Mesme” ndërsa kryesoi nënshkrimin e dy marrëveshjeve historike diplomatike të Lindjes së Mesme midis Izraelit dhe dy kombeve të Gjirit.

“Ne jemi këtu këtë pasdite për të ndryshuar rrjedhën e historisë. Pas dekadash të ndarjes dhe konfliktit ne shënojmë agimin e një Lindjeje të Mesme të re, “tha ai në ceremoninë në Lëndinën Jugore të Shtëpisë së Bardhë.

“Falë guximit të madh të udhëheqësve të këtyre tre vendeve, ne bëjmë një hap të madh drejt një të ardhmeje në të cilën njerëzit e të gjitha besimeve dhe prejardhjeve jetojnë së bashku në paqe dhe prosperitet,” tha ai.

Marrëveshjet midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe dhe mes Izraelit e Bahreinit përfshijnë shkëmbimin e ambasadorëve, krijimin e ambasadave dhe bashkëpunimin në një sërë frontesh – përfshirë tregtinë, sigurinë dhe turizmin. Marrëveshjet, të njohura si “Marrëveshjet e Abrahamit” gjithashtu lejojnë myslimanët të vizitojnë vendet e shenjta islamike në Izrael. Trump tha se marrëveshjet do të formonin “themelin për një paqe gjithëpërfshirëse në të gjithë rajonin”.

Më parë në Zyrën Ovale, Trump tha “ne jemi shumë larg rrugës me rreth pesë vende të tjera”. Ai nuk pranoi të përmendte vendet me të cilat po fliste dhe më vonë tha se mund të ishin “pesë ose gjashtë” vende të tjera.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrat e jashtëm të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit ishin të pranishëm për të nënshkruar marrëveshjet në ceremoni. Trump nënshkroi secilin dokument,  si dëshmitar. Udhëheqësit gjithashtu nënshkruan një deklaratë të veçantë trepalëshe të paqes.

Marrëveshja e Emirateve të Bashkuara Arabe u njoftua muajin e kaluar, me marrëveshjen e Bahreinit të shpallur të Premten.

“Kjo ditë është një strumbullar i historisë, ajo paralajmëron një agim të ri të paqes,” tha Netanyahu. “Për mijëra vjet populli hebre është lutur për paqe, për dekada shteti hebre është lutur për paqe dhe kjo është arsyeja pse sot ne jemi të mbushur me një mirënjohje kaq të thellë.”

Sheiku Abdullah Bin Zayed Al Nahyan, ministri i jashtëm i Emirateve të Bashkuara Arabe, tha “ne tashmë jemi dëshmitarë të një ndryshimi në zemër të Lindjes së Mesme, një ndryshim që do të dërgojë shpresë në të gjithë botën”.

VERITAS.COM.AL

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.