Presidenti Trump njoftoi të Premten se nënshkroi një urdhër ekzekutiv për të mbrojtur monumentet amerikane, përmendoret dhe statuja dhe kërcënoi ata që përpiqen t’i rrëzojnë me “dënime të gjata burgimi”.

“Unë thjesht pata privilegjin të nënshkruaj një Urdhër Ekzekutiv shumë të fortë që mbron Monumentet Amerikane, Memorialët dhe Statujat – dhe luftimin e Dhunës Kriminale të kohëve të fundit,” shkroi në Twitter. “Burgime të gjata për këto veprime të paligjshme kundër vendit tonë të Madh!”

Urdhri i ri kërkon të zbatohen ligje që ndalojnë përdhosjen e monumenteve publike, vandalizmin e pasurisë dhe aktet e fundit të dhunës, përkrah mbështetjen federale të lidhur me hapësirat publike nga qeveritë shtetërore dhe vendore që kanë dështuar në mbrojtjen e monumenteve publike, dhe tërheq grante federale për juridiksione dhe agjencitë e zbatimit të ligjit që nuk arrijnë të ndalojnë përdhosjen e tyre.

Gjithashtu siguron ndihmë për mbrojtjen e statujave federale.

Ndërkohë të premten në mbrëmje, Prokurori i Përgjithshëm Bill Barr drejtoi krijimin e një grupi pune për të luftuar ekstremistët antiqeveritarë, duke përmendur në mënyrë specifike ata që mbështesin lëvizjen “boogaloo” të së djathtës së djathtë dhe ata që e identifikohen si Antifa.

Statujat fillestare nën zjarr ishin ushtarë dhe gjeneralë të Konfederatës kryesisht në Jug për shkak të trajtimit të afrikano-amerikanëve, dhe madje disa zyrtarë të nivelit të lartë ushtarakë bënë thirrje për riemërimin e bazave të Ushtrisë të emëruara nga gjeneralët e Konfederatës. Zemërimi është përhapur që në monumentet e ish presidentëve dhe të tjerëve që konsiderohen të jenë “kolonizatorë”, siç është Christopher Columbus, dhe madje edhe disa që luftuan kundër skllavërisë.

Të Premten në mbrëmje, protestuesit planifikojnë të rrëzojnë Statujën e Emancipimit të Abraham Lincoln në Parkun Lincoln. Statuja tregon presidentin e 16-të që mban Proklamatën e Emancipimit pranë një skllavi të gjunjëzuar, të prangosur. Protestuesit thonë se kjo nuk përshkruan rolin e skllevërve në sigurimin e lirisë së tyre.

 

Uashington, delegati i kongresit të D.C, Eleanor Holmes Norton, tha të martën se ajo do të prezantojë një projekt-ligj të Dhomës për të hequr statujën “problematike”.

Protestuesit e fundjavës së kaluar lidhën litarë dhe u përpoqën të rrëzojnë një statujë të ish-presidentit Andrew Jackson në Sheshin Lafayette Square, por u ndaluan nga zbatuesit e ligjit.

Në San Francisko, protestuesit shkatërruan dhe rrëzuan një statujë të Ulysses S. Grant, i cili udhëhoqi ushtrinë e bashkimit gjatë Luftës Civile. Protestuesit po atë natë shkatërruan gjithashtu statuja të Shën Junipero Serra dhe Francis Scott Key, i cili shkruajti tekstet në “Banderolën e Yllit të Spangled”.

Këtë javë McConnell renditi monumentet që janë dëmtuar ditët e fundit – duke vënë në dukje se në Portland, Ore., Një turmë “mbërtheu një statujë të Presidentit tonë të parë, e hodhi poshtë dhe dogji një flamur amerikan mbi kokën e tij. Ky është Xhorxh Uashington ”.

McConnell tha se një statujë tjetër e Uashingtonit u zhvendos në Baltimore, një statujë e Thomas Jefferson u rrëzua në Portland, dhe të tjerët ishin në shënjestër.

“Ky është Presidenti i i të gjithëve, i pari që ndërtoi kombin tonë, dhe autori i Deklaratës së Pavarësisë. Shtetarët e gjenialitetit që ndihmuan në fillimin e këtij eksperimenti madhështor që ka sjellë lirinë në qindra miliona dhe e shpëtoi botën disa herë, ”tha McConnell. “E megjithatë një ekstremizëm i çmendur po i trajton monumentet e tyre si statuja kotësie të tiranëve burracakë.”

Ai shtoi: “Etërit tanë Themelues janë hedhur në tokë si ata ishin Saddam Hussein. Lista vazhdon. ”

VERITAS.COM.AL/

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.