Trump përfundon ditën e fushatës maratonë me tubimin e Wisconsin: Në Florida, Karolina e Veriut, Ohio, Wisconsin dhe Uashington, DC, të Shtunën

Presidenti Trump, i cili u ndal në Waukesha, Wis., të shtunën në mbrëmje, duke mbuluar një fushatë maratonë  që përfshinte pesë shtete, u tha mbështetësve se ndërsa ai po lufton për klasën e mesme, Joe Biden po lufton për djalin e tij.

“Unë luftoj për klasën e mesme. Ai në të vërtetë po lufton, mendoj, për Hunter. Familja Biden dhe miqtë e tij, ajo që ata kanë bërë është një turp,” tha presidenti, duke iu referuar marrëveshjeve të biznesit ndërkombëtar të Bidenit më të ri ndërsa babai i tij ishte nënpresident.

Trump përsëriti një linjë që ai ka përdorur disa herë këtë javë: Që Biden është arsyeja që ai kandidoi për president në 2016.

“Kam pasur një jetë shumë më të lehtë se kjo, do të jem i sinqertë me ju,” tha Trump për jetën e tij para presidencës. “Mendova se kjo mund të ketë qenë pak më e lehtë. Nuk e dija që këneta ishte aq e thellë”.

“Ne kemi bërë shumë nga këto,” tha Trump për fundjavën e tij të vrullshme të tubimeve. “Ata thonë: ” Si dreqin e bën? Unë them “këtu ka shumë dashuri. Eshtë e lehtë kur ka shumë dashuri”.

“Nuk e kam problem ta bëj”, tha Trump. “Pasi të mbarojë gjithçka, unë do të shkoj në shtëpi dhe të fle për pak koh

Në Circleville, Ohio, Trump u tha mbështetësve se ai kurrë nuk do të kishte fituar nëse kundërshtari i tij Joe Biden “bënte një punë të mirë” si nënkryetar.

“Unë nuk do të kisha kandiduar, Joe, nëse do të bëje një punë të mirë. Kam pasur një jetë shumë të bukur. Nuk do të kisha kandiduar nëse do të bëje një punë të mirë,” tha presidenti.

Trump tha se Biden është politikani i parë që zhvillon rritje të taksave.

“Ai është politikani i parë që ka kandiduar ndonjëherë duke thënë se do të katërfishojë taksat tuaja. Kjo është gjëja më e çmendur që kam parë ndonjëherë,” tha ai.

Biden ka thënë se ai do të rrisë taksat për të pasurit, duke premtuar të mos i rrisë ato për askënd që bën më pak se 400,000 dollarë.

“Na ke zhgënjyer, Joe”, tha Trump, duke e quajtur Biden një “politikan 47-vjeçar që përdori zyrën e tij për t’u pasuruar”.

“Djali i tij ishte si një fshesë me korrent njerëzor”, tha Trump, duke iu referuar marrëdhënieve të huaja të biznesit të djalit të Biden, Hunter ndërsa babai i tij ishte nënpresident.

Më parë, Trump ishte në Karolinën e Veriut, duke bërë që ai të ishte personi që do të drejtojë një rikthim ekonomik dhe të qëndrojë me punëtorët amerikanë, ndërsa Joe Biden do të pengonte përparimin.

“Këto zgjedhje janë një zgjedhje midis një super rikuperimi Trump dhe një depresioni të Bajdenit,” tha Trump në Robeson County Fairgrounds në Lumberton, N.C./Fox News/

VERITAS.COM.AL