-Përballja midis Pence dhe Harris merr një rëndësi të madhe-

Debatet nënpresidenciale rrallë janë aq drithëruese sa përplasjet mes dy personave që garojnë për komandant të përgjithshëm.

Por ballafaqimi i së mërkurës midis të nominuarve Demokrates Sen Sen Kamala Harris dhe Zëvendës Presidentit Mike Pence në Salt Lake City, Utah, po merr një rëndësi të shtuar.

Me Presidentin 74 vjeçar Trump dhe të nominuarin për Presidentin Demokratik 77 vjeçar Joe Biden që janë bartësit më të vjetër ndonjëherë për të udhëhequr biletat e partisë kombëtare Demokratike dhe Republikane, debati nënpresidencial është tashmë i rëndësishëm /

Por me Trump në izolim në Shtëpinë e Bardhë – pasi kaloi tre ditë i shtruar në Qendrën Kombëtare Mjekësore Ushtarake Walter Reed pasi u diagnostikua me COVID-19 – debati është rritur edhe më shumë me rëndësi.

“Shanset fatkeqësisht janë matematikisht në favor të njërit prej këtyre të dyve që të bëhet presidenti i ardhshëm për katër vitet e ardhshme”, vuri në dukje strategu shumëvjeçar republikan Colin Reed, një veteran i fushatave të shumta presidenciale dhe Senatit të GOP.

Mo Elleithee, drejtori ekzekutiv themelues i Institutit të Politikës dhe Shërbimit Publik të Universitetit Georgetown dhe një kontribues i Fox News, theksoi se përballja ka marrë “një rëndësi të lartë”.

“Njerëzit tradicionalisht nuk e vendosin mendjen e tyre bazuar në kandidatët për nënkryetarë, e lëre më debatin për nënpresident. Por duke pasur parasysh natyrën e vrullshme të kësaj fushate tani, ajo do të jetë një pikë e rëndësishme e të dhënave, “theksoi Elleithee, një zëdhënës i lartë i fushatës presidenciale të Hillary Clinton 2008, i cili më vonë shërbeu si drejtor i komunikimit për Komitetin Kombëtar Demokratik.

Këtu janë pesë gjëra për të parë në përballjen e së mërkurës midis Harris dhe Pence.

E gjitha ka të bëjë me COVID

Pandemia e koronavirusit ka qenë çështja kryesore në garën presidenciale që kur shpërthimi përfshiu kombin në shkurt dhe mars. Më shumë se 210,000 njerëz në SH.B.A. kanë vdekur për shkak të virusit, me numrin e rasteve të konfirmuara në të gjithë vendin që arrin në gati 7.5 milion.

Gjatë shtatë muajve të kaluar, Biden ka kritikuar në mënyrë të përsëritur presidentin – duke akuzuar Trump se fillimisht minimizoi ashpërsinë e shpërthimit – dhe për shkeljen e reagimit të qeverisë federale.

Në debatin e javës së kaluar, Biden akuzoi se “presidenti nuk ka asnjë plan. Ai nuk ka shtruar asgjë. … Ai u kap nga paniku. ”

Trump dhe fushata e tij kanë shtyrë vazhdimisht në kritika të tilla, duke përmendur ndër të tjera përpjekjen e hershme të administratës për të kufizuar udhëtimet ajrore me Kinën, nga ku filloi pandemia.

 

Me presidentin që kontraktoi COVID-19, virusi korona është bërë çështja mbizotëruese në fushatë me vetëm katër javë të mbetura deri në ditën e zgjedhjeve më 3 nëntor.

Elleithee tha se debati “do të zbresë në një gjë të thjeshtë – dhe kjo është KOVID”.

Ndryshimi i bisedës

Komentet e presidentit gjatë javës së kaluar i kanë dhënë biletës Demokratike më shumë municion. Trump – i cili shmangu mbajtjen e një maske në publik deri në korrik dhe i cili vazhdon të rezistojë çdo nxitje të fuqishme të amerikanëve që të mbajnë maska – edhe një herë u tall me Biden për mbajtjen e një maske, duke thënë në debatin presidencial të javës së kaluar: “Unë nuk vesh një maskë si ai. Sa herë që e shihni, ai ka një maskë. Ai mund të flasë 200 metra larg dhe ai shfaqet me maskën më të madhe që kam parë ndonjëherë. ”

Dhe kritikët po e qortojnë atë për minimizimin e dukshëm të virusit të hënën në mbrëmje pasi u kthye në Shtëpinë e Bardhë pas largimit të tij nga spitali Walter Reed.

“Mos lejoni që të dominojë mbi ju. Mos kini frikë nga ky, ”tha Trump në një video.

Elleithee argumentoi se “nënpresidenti duhet të gjejë mënyra për ta hequr bisedën nga koronavirusi sa më shpesh që të mundet. Ky nuk është një terren i fortë për të qëndruar në të dhe është përkeqësuar nga përgjigja e presidentit ndaj sëmundjes së tij. ”

 

Testimi i mesazheve

Fytyra e nënpresidentit është debati i parë që nga diagnoza e COVID e presidentit.

Kjo i jep senatores nga Kalifornia, e cila shërbeu si prokurore e rrethit të San Franciskos dhe Prokurore e Përgjithshme e Kalifornisë përpara se të fitonte zgjedhjet në Senat në 2016, që të dalë e para në përpjekjen për të ndjekur penalisht çështjen e koronavirusit kundër biletës së GOP.

Reed vuri në dukje se Demokratët “duan t’i bëjnë këto zgjedhje një referendum mbi Trump dhe COVID dhe Harris do të ketë një mundësi për ta bërë këtë para se ta bëjë Biden. Pra, në disa mënyra ajo do të ketë një shans për të provuar disa mesazhe në kohë reale për të parë se si ato rrinë dhe i japin Biden një hartë rrugore kur ai do të përballet me Trump përsëri javën e ardhshme.

Vë në dukje ekonominë

Presidenti argumentoi në mënyrë të përsëritur se ai ndërtoi “ekonominë më të madhe” të botës para se të rrafshohej nga pandemia, dhe është i kualifikuar në mënyrë unike për ta rindërtuar atë.

Reed thotë se ai do të shikojë nëse Pence e përforcon atë argument dhe gjithashtu synon propozimet ekonomike të Biden.

“Ajo që unë mendoj se i mungon mesazheve republikane është ndjekja penale e vizionit ekonomik dhe rekordit të paraqitur nga bileta Biden-Harris sepse sondazhi pas sondazhit pas sondazhit – pa marrë parasysh sa keq po bën Donald Trump ballë për ballë kundër Biden, ai ende e tejkalon atë mbi mesazhet e ekonomisë, ”theksoi Reed. “Unë mendoj se Pence mund ta bëjë këtë nëse ai gërmon në propozimet demokratike që njerëz si Bernie Sanders po brohorisin në gjurmët e fushatës.”

Karta e socializmit në lojë

Presidenti dhe fushata e tij e kanë etiketuar Harris si “socialiste radikale” që kur Biden e emëroi senatoren si kandidaten e tij në gusht. Dhe ata e kanë sulmuar Biden si “të parë” në krahun e majtë të partisë së tij.

Reed pret që Pence ta forcojë këtë argument.

“Unë mendoj se ka një lloj sensi të prekshëm midis republikanëve dhe atyre që anojnë republikanë se Joe Biden mund të mos jetë një socialist, por shumë të tjerë në parti janë dhe ata mendojnë se Joe Biden nuk ka forcën për t’u dalë përpara atyre kështu që unë pres që Pence ta shtyjë atë vijë sulmi, ”tha ai.

Por Elleithee argumentoi se nëse Pence shkon në atë rrugë, kjo është një “mundësi e humbur”.

“Ata e kanë provuar atë për muaj dhe nuk e ka dëmtuar”.

VERITAS.COM.AL