Detaje të reja kanë dalë në dritë nga tragjedia në Itali, ku humbën jetën të paktën 62 persona që ishin në një varkë emigrantësh në bregdetin italian në Cutro, një qytet 20 kilometra larg Crotone. Sipas dëshmive të të mbijetuarve, kontrabandistët hodhën rreth 20 persona në det kur panë drita dhe u trembën se iu duk që po i priste policia. Anija e peshkimit me të cilën 150-180 emigrantë po shkonin në Itali u nda në dy pjesë nga dallgët. Mes viktimave raportohet se janë edhe 2 binjakë të mitur.

“Ishte errësirë. Papritur kontrabandistët, gjithsej katër, ndërsa ishim 500 metra larg bregut, panë drita, rreze që ndriçonin errësirën lart. Ata u trembën, menduan se po i priste policia. Kështu ata ndryshuan rrugë për të zbritur diku tjetër. Por ne duhej të lëviznim shpejt, të rrisnim shpejtësinë. E vetmja mënyrë ishte të lehtësonim peshën në bord. Kështu ata hodhën njerëzit në det në dallgë. Hodhën të paktën 20 persona”, thanë dëshmitarët.

Mes të mbijetuarve, sipas burimeve hetimore, është arrestuar edhe një person që dyshohet të jetë një prej trafikantëve. Hetuesit po për momentin nuk është marrë asnjë masë ndaj tij.

Varka ishte nisur katër ditë më parë nga porti i Izmirit nga Turqia (në të cilën po udhëtonin emigrantët që vinin nga Irani, Afganistani dhe Pakistani). Ai ishte parë mbrëmjen e djeshme rreth 40 milje larg bregut të Crotone nga një avion i agjencisë evropiane Frontex në patrullë. Kur u ndez alarmi, një vrojtim nga seksioni operacional detar i Crotone dhe një anije patrullimi nga grupi ajror detar i Tarantos ishin nisur. Megjithatë, deti me dallgw i pengoi ata të arrinin në zonë dhe automjetet u detyruan të ktheheshin në ankorimet e tyre. Më pas është nisur aparati i kërkimit të tokës dhe alarmi i është përcjellë edhe forcave të policisë.

Pak para orës pesë të mëngjesit, një peshkatar duke kaluar nëpër zonë vuri re varkën tashmë të shkatërruar dhe disa trupa që ‘notonin’ në ujë. Nga varka mbeti vetëm një sasi e madhe copash druri të shpërndara në det. Në një zonë të plazhit, vullnetarët e parë shpëtuan të mbijetuarit në një distancë të shkurtër nga një varg i gjatë çantash të bardha. Gjatë gjithë paradites një helikopter i Rojës Bregdetare ka fluturuar mbi zonë, ndërsa bregdeti është patrulluar nga një patrullë e Autoritetit Portual e cila ka pasur vështirësi në operim për shkak të dallgëve të larta.