Art
Mick Jagger revoltohet kundër Trumpit dhe Brexitit
Këngëtari i Rolling Stones-ave ka hedhur në treg dy këngë në kundërpërgjigje të ndryshimeve politike në Mbretërinë e Bashkuar dhe në SHBA. “Mes...
Hektor Pustina me kryeveprat nga Vlora/ FOTO
  Hektor Pustina, fotografi i famshëm shqiptar, gazetar dhe reporter, këto ditë ndodhej në bregdetin e Vlorës, Ai ka prurë për publikun...
Piktori Avni Delvina: Dy ambasadorë të shkrirë në Një
(FOTO: Kjo vepër arti është edhe burrë edhe grua; edhe Romana Vlahutin, edhe Bernt Borchardt)/ Ambasadorja e BE Romana Vlahutin dhe ambasadori ...
Mbretëresha Sisi e Austrisë: Piktura e famshme shitet 1,5 milionë euro
(FOTO: Mbretëresha Sisi në kalë. Vepër e piktorëve Carl Theodor von Piloty dhe Franz Adam)/ Piktura e famshme e Sisit, e vitit 1853, të cilën p...
‘Liria i prin popullit’, si sot 219 vjet më parë
  Në 26 prill 1798 do të lindte Eugène Delacroix, piktor madhor i lëvizjes romantike. Piktura e tij,  "Liria i prin popullit" ("Liberté...
Martin Leka: “Mea culpa”, ato që s’munda të t’i thosha dje…
Francesk Radit/ I dashur Franko! Po të shkruaj sot, ato që s’munda të t’i thosha dje! Dhe e di pse? E para, sepse nuk isha i sigurt në...
Vdes Gilbert Baker, disenjatori i flamurit ylber të komunitetit LGBT, 65 vjeç.
Gilbert Baker, artisti nga San Francisko i cili ka krijuar flamurin ylber si një simbol për komunitetin LGBT ka vdekur në moshën 65 vjeçare, rapor...
Bob Dylan, më në fund, pranon Nobelin në Letërsi
Bob Dylan do të shkojë në Stockholm gjatë kësaj fundjave për të pranuar trofeun e Çmimit Nobel për Letërsinë. Njoftimi vjen nga vet akademia su...
Hollywood nuk është aq i lulëzuar sa duket; shumë prej liderëve po humbin punën.
Reporteri i gazetës “The Los Angles Times ‘ Ryan Faughnder raporton se biznesi tradicional i filmave në Hollywood po përballen me disa sfida kyç s...
‘Klasa punëtore ka folur’: Legjenda e “punk rok”, Johnny Rotten çmon Brexit, Trump, dhe Farage
Ikona britanike e Kulturës dhe i ashtuquajtur “kumbarë i artit punk rok” John Lydon (Johnny Rotten) ka përshëndetur “harenë” e populistëve, të lëv...