Kadare flet pas dekorimit nga Macron: Kosova është Shqipëri, i uroj liri të plotë
Presidenti i Francës Emmanual Macron që për afro 15 minuta, përshkon përmes fjalës së tij, etapat e jetës e krijimtarisë së shkrimtarit Ismail Kad...
Rast për Guinness: Në degën e historisë, Univeristeti i Shkodrës, regjistrohet vetëm një student.
Sot nisi viti i ri akademik në Shqipëri. Në shumë universitete të vendit vihet re një firo e madhe e studentëve. Në Universiteti e Shkodrës “Luigj...
Sot nis shpërndarja e librave falas/ Rama: Edhe klasat e dyta dhe të treta do të kenë tekste të reja.
Sot nis shpërndarja e teksteve për të gjithë nxënësit e shkollave publike 9 vjeçare. Ka qenë kryeministri Edi Rama që ka dhënë lajmin, ku thotë se...
SKANDAL/ Qeveria Kurti prish marrëveshjen e librave falas në shkolla
Qeveria e udhëhequr nga Abin Krti përfshihet nga një tjetër skandal, këtë herë në institucionet e arsimit. Të hënën,ministrja e arsimit Arbërie Na...
Shtëpia e Dritëro Agollit së shpejti një muze. Veliaj: Do të jetë një perlë tjetër.
Shtëpia e shkrimtarit Dritëro Agolli së shpejti në muze, Veliaj: “Do të jetë perla e radhës në Tiranë” Apartamenti në Rrugën e Dibrës, ku punoi...
Vdes Milan Kundera, shkrimtari i famshëm çek, në moshën 94-vjeç.
Shkrimtari me origjinë çeke Milan Kundera ka vdekur në moshën 94-vjeçare, njoftoi biblioteka çeke që mban koleksionin e tij, raporton Reuters, tra...
Ndahet nga jeta shkrimtari Naum Prifti, në moshën 91-vjeçare.
  Ndërron jetë në moshën 91-vjeçare shkrimtari Naum Prifti. Naum Prifti është një nga emrat më të shquar të letërsisë shqiptare. Krijim...
Ismail Kadare feston sot ditëlindjen. 10 poezi nga poeti i madh.
87 vite më parë, 28 janar të vitit 1936, u lind në Gjirokastër Ismail Kadareja, kolosi i letërsisë shqiptare. Ditëlindja e Kadares është nuk ës...
Autori amerikan i librit “Armët dhe çunat” flet për Gërdecin: Asgjë nuk fshihet dot përgjithmonë!
Gazetari amerikan Guy Lawson, autor i librit “Armët dhe çunat”, i cili fitoi gjyqin pas padisë së Shkëlzen Berishës thotë se ka një mënyrë për të ...
Ndahet nga jeta profesori Refik Kadija, themelues i departamentit të gjuhës angleze
Një lajm i trishtë ka ardhur mëngjesin e sotëm. Profesori që i ka mësuar studentëve shqiptar letërsisë angleze, Refik Kadija, është ndarë nga jeta...