Ismail Kadare bisedë me të rinjtë: Vlora është bërë më e bukur
Shkrimtari  Ismail Kadare ishte sot në një takim me të rinjtë  e qytetit të Vlorës, për të folur për librin Kohë për rrëfim. Kadare u rikth...
Ismail Kadare sot ka ditëlindjen.
  85 vite më parë, 28 janar të vitit 1936, u lind në Gjirokastër Ismail Kadareja, shkrimtari i shquar shqiptar. Ditëlindja e Kada...
Presidenti francez nderon Ismail Kadare me titullin e lartë të Francës
2021 ka nisur mbarë për shkrimtarin Ismail Kadare, i cili është nderuar nga presidenti francez Emmanuel Macron me titullin e lartë shtetëror “Oficer...
Koronavirusi i merr jetën shkrimtarit kosovar Hasan Hasani
Nga: Petrit Lleshi/  As dy muaj nuk i ka që mori titullin “Nderi i Qarkut Lezhë” , sot virusi vdjekjeprurës “COVID”, i mori jetën shkrimtarit...
Faik Konica: Shqiptarët kishin zakon të thoshin se shpëtimin dhe përparimin e Shtetit e ndalojnë tre veta: Esadi (Toptani), Bib Doda, Ismail Qemali.
Faik Konica: Shqiptarët kishin zakon të thoshin se shpëtimin dhe përparimin e Shtetit e ndalojnë tre veta: Esadi (Toptani), Bib Doda, Ismail Qemal...
Shelby Steele: Obama ndjen presionin e të pasurit një qëndrim negativ ndaj Amerikës ’
Nga: JEFF POOR Të hënën gjatë një paraqitje në "The Angraham Angle" të FNC, autori dhe kolegu i vjetër i Institutit Hoover Shelby Steele, kriju...
Duke pirë një macchiato me Machiavellin/Ese
Nga: Anila Rezhda    [Mos fillo ta lexosh fare nëse do lajme exspres i dashur Mik! E kam shkruar me nge duke pirë gjysëm kile kafe...
Kaq. Imagjinatë! Çfarë janë orenditë që na rrethojnë?!/ ESSE
Çfare jane si personifikim orendite shtepijake per ju?! Per mua. Lavatricja eshte motra ime, mi merr te palarat, me shtyn, me le te fle dhe mi j...
Ndahet nga jeta në moshën 85-vjeçare shkrimtari i njohur Faslli Haliti! Në 1998-ën ka qenë deputet në Kuvend
Faslli Haliti, poeti, shqipëruesi, një nga zërat e rëndësishëm të historisë sonë letrare u nda nga jeta  sot në moshën 85-vjeçare. Vdekja e tij...
Helena Kadare nuk hyn te gratë e zakonshme, siç Ismaili nuk hyn te njerëzit e kollajshëm
 NGA EDI RAMA HELENA KADARE më kujton gjithnjë atë shprehjen e famshme, një burrë peshohet nga gruaja dhe biblioteka! E mbase gabohem, po pa...