Shkrimtari Salman Rushdie sulmohet dhe plagoset në skenë në Nju Jork
Autori i famshëm Salman Rushdie, shkrimet e të cilit e shtynë Udhëheqësin Suprem të Iranit të merrte nsy guetine kunder Rushdie në vitin 1989, u s...
Ndahet nga jeta shkrimtari Bardhyl Londo
  Pas një beteje të gjatë me sëmundjen e rëndë, ndahet nga jeta shkrimtari i njohur shqiptar Bardhyl Londo.  Prej dy muajsh ishte i shtru...
Pas vdekjes së poetit Arben Duka ndërron jetë edhe djali i tij 35-vjeçar.
Pak javë pasi ndërroi jetë poeti i njohur, Arben Duka, një tjetër ngjarje e rëndë ka tronditur familjen Duka. Sipas Report Tv, Denis Duka, i bi...
KADARE
KADARE Nga: Edison Ypi Kadare Skënderbeu ishte mit. Ali Pasha qe një despot, një gjakatar. Naimi ishte qiri, ...
Kanë vjedhur pllakën e varrit të Faik Konicës në Tiranë
Pllaka e varrit të Faik Konicës nuk ndodhet më në vendin e saj. Lajmi është bërë publik nga një faqe në facebook e cila mban emrin e Faik Konic...
Nobeli për Letërsinë shkon në Tanzani për romancierin Abdulrazak Gurnah
Çmimin Nobel për Letërsi 2021 shkon për romancierin nga Tanzania, Abdulrazak Gurnah. Akademia e Shkencave dhe Arteve suedeze, i ka dorëzuar çmi...
Rama nderon Qosjen me medaljen “Ylli i Mirënjohjes Publike”
Akademiku Rexhep Qosja është nderuar në Prishtinë nga Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, me “Yllin e Mirënjohjes Publike”. Kryeministri Rama,...
Vdes në moshën 67-vjeçare poeti dhe kineasti Petrit Ruka. Rama: ‘Petrit Ruka nuk është i famshëm, por nuk gjendet në pazar!’
Ndahet nga jeta në moshën 67 vjeçare poeti dhe kineasti i shquar Petrit Ruka. Prej një viti Ruka vuante nga një sëmundje në zemër, betejë të cilën...
Rexhep Qosja, Rilindasi i kohëve moderne/ Në 85 vjetorin e lindjes
E veçanta e prof. Rexhep Qoses është në vetë vokacionin e tij. Ai as njëherë nuk e ka braktisur shqiptarinë për të hedhur ide dhe teza për ngritje...
Ismail Kadare bisedë me të rinjtë: Vlora është bërë më e bukur
Shkrimtari  Ismail Kadare ishte sot në një takim me të rinjtë  e qytetit të Vlorës, për të folur për librin Kohë për rrëfim. Kadare u rikth...