Associated Press

 LONDONR (AP) – Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange planifikon të pretendojë gjatë një seance ekstradimi që administrata Trump ti ofrojë atij falje nëse ai pranon të thotë që Rusia nuk ishte e përfshirë në rrjedhjen e e-maileve të Komitetit Demokratik Kombëtar gjatë fushatës zgjedhore të SHBA 2016,tha të mërkurën një avokat për Assange.

Assange po mbahet në një burg Britanik ndërsa lufton ekstradimin në Shtetet e Bashkuara për akuzat e spiunazhit. Seanca e tij e plotë gjyqësore do të fillojë javën tjetër.

Në një seancë dëgjimore paraprake të zhvilluar të mërkurën në Londër, avokati Edward Fitzgerald tha se ish-kongresmenja tani Republikane,Dana Rohrabacher,vizitoi Assange në Ambasadën e Ekuadorit në Londër në gusht 2017.

Fitzgerald tha se një deklaratë nga një avokat tjetër i Assange, Jennifer Robinson,rrëfen “Zj. Rohrabacher duke shkuar për të parë zotin Assange dhe duke thënë,se me udhëzime nga presidenti, ai po i ofronte një falje ose ndonjë rrugëdalje tjetër,nëse Z. Assange … thotë se Rusia nuk kishte asnjë lidhje me rrjedhjet e DNC.”

Duke iu përgjigjur pretendimeve të avokatit, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Stephanie Grisham tha: “Kjo është absolutisht dhe plotësisht false”.

Presidenti amerikan Donald Trump “zor se e njeh Dana Rohrabacher përveç se është një ish-kongresmene. Ai kurrë nuk ka folur me të në lidhje me këtë temë ose pothuajse asnjë çështje, “tha Grisham.” Eshtë një trillim i plotë dhe një gënjeshtër totale. Kjo është ndoshta një tjetër rreng i pafund dhe gënjeshtër totale nga DNC. ”

Emailet e sikletshme për Demokratët dhe fushatën presidenciale të Hillary Clinton-it u hakeruan përpara se të publikoheshin nga WikiLeaks në 2016.

Gjykatësja Distriktuale Vanessa Baraitser tha se provat ishin të pranueshme në çështjen e ekstradimit.

Assange u paraqit në Gjykatën e Londrës Westminster Magistrates ‘të Mërkurën me video-lidhje nga burgu Belmarsh, ku po mbahet ndërsa pret seancën e tij për ekstradim.

Prokurorët e Sh.B.A.-së kanë akuzuar hakerin kompjuterik 48-vjeçar australian për spiunazh për hakerimin nga WikiLeaks të qindra mijëra dokumenteve konfidenciale të qeverisë. Nëse shpallet fajtor, ai përballet me 175 vjet burg.

Ai argumentoi se ai ishte duke vepruar si një gazetar me të drejtën e mbrojtjes të Amendamentit të Parë.

Assange kaloi shtatë vjet brenda ambasadës së Ekuadorit në Londër pasi u mbajt atje në 2012 për të shmangur marrjen në pyetje në Suedi për akuza të agresionit seksual të pabazuara.

Assange u dëbua nga ambasada në Prill 2019 dhe u arrestua nga policia Britanike sepse kishte thyer kushtin  në vitin 2012. Në Nëntor, Suedia rrezoi hetimet për krime seksuale sepse kishte kaluar kaq shumë kohë.

Nuk ka fund të shpejtë në sytë e sagës së gjatë ligjore të Assange. Seanca dëgjimore për ekstradimin e plotë duke filluar nga e hëna do të hapet me një javë argumentesh ligjore. Ajo do të rifillojë në maj, dhe një vendim nuk pritet për disa muaj,që nëse humb ka të ngjarë ta apelojë.

VERITAS.COM.AL/