DUSAN STOJANOVIC, Associated Press 

Epidemia e Virusit në Serbi Mungesa e Mjekëve në Evropën Lindore

Në këtë foto të realizuar të hënën, 16 mars 2020, ushtarët e Ushtrisë Serbe qëndrojnë roje jashtë Klinikës për sëmundjet infektive dhe Tropikale në Beograd, Serbi. Megjithëse pandemia globale COVID-19 nuk e ka goditur Evropën Lindore dhe Qendrore me një forcë të tillë në krahasim me Italinë, Spanjën dhe Francën, zyrtarët e shëndetësisë në të gjithë Rajonin po tingëllojnë alarmin për mungesën e stafit mjekësor, lehtësirat, pajisjet dhe shtretërit e mjaftueshëm spitalorë për të trajtuar disa shpërthime të viruseve njëkohësisht. Për shumicën e njerëzve, koronavirusi i ri shkakton vetëm simptoma të buta ose të moderuara. Për disa mund të shkaktojë sëmundje më të rëndë. (Fotografia e AP / Darko Vojinoviç)

BEOGRAD, Serbi (AP) – Spitali kryesor Serb që trajton pacientët e infektuar me koronavirus duket si një ndërtesë e braktisur, por nuk është ashtu.

Me fasadën e saj të rrënuar,muret si membrane dhe dhomat dendur me shtretër metalike, klinika në qendër të qytetit të Beogradit për sëmundje infektive ka qenë për një dekadë një simbol i sistemit shëndetësor të varfëruar të Serbisë që tani duhet të përballojë një shpërthim të madh virusesh.

“Nëse koronavirusi nuk ju vret, ai spital me siguri po,” tha Bane Spasic, një meso burrë që kohët e fundit vizitoi vendin për një infeksion të vogël.

Megjithëse pandemia COVID-19 nuk e ka goditur Evropën Lindore dhe Qendrore me një forcë të tillë në krahasim me Italinë, Spanjën dhe Francën, zyrtarët shëndetësorë në të gjithë rajonin po alarmojnë për mungesën e stafit mjekësor, lehtësirat, pajisjet dhe shtretërit e mjaftueshëm spitalorë për të menaxhuar disa shpërthime të virusit njëkohësisht.

Sëmundja COVID-19 shkakton simptoma të buta ose të moderuara në shumicën e të infektuarve, por simptomat e rënda kanë më shumë të ngjarë te të moshuarit ose njerëzit me probleme shëndetësore ekzistuese. Shumica e të infektuarve shërohen

Vendet e rajonit kanë ndërmarrë një sërë hapash kufizues, nga ndërprerja e lidhjeve të udhëtimit deri në mbylljen e shkollave dhe universiteteve. Por ka frikë se numri relativisht i ulët i testeve që janë bërë nuk pasqyron shkallën e vërtetë të shpërthimit.

Eksodi masiv i mjekëve dhe infermierëve në Perëndim, kryesisht në Gjermani, duket se është një pengesë e madhe në luftën kundër shpërthimit. Tani, po thirret të dalë stafi mjekësor në pension, studentë të diplomuar të mjekësisë u kërkohet të vullnetarizohen dhe zyrtarët po premtojnë shpërblime të veçanta për stafin e mbingarkuar.

Qeveria në Slloveni ka pezulluar studimet e specializuara për mjekët dhe praktikantët e rinj, në mënyrë që ata të bashkohen në përpjekjet për të luftuar epidemitë. Mjekët e diplomuar që akoma nuk kanë licencat e tyre do të emërohen kudo që të jetë e nevojshme ndihma e tyre.

Vendi i vogël i Sllovenisë u godit rëndë nga përhapja e virusit nga Italia fqinje me 273 raste të konfirmuara dhe një vdekje, sipas shifrave të fundit nga e marta.

Sistemet mjekësore në Serbi, Bullgari, Shqipëri, Bosnje, Maqedonia Veriore dhe Rumani janë goditur shumë nga eksodi masiv i mjekëve dhe infermierëve gjatë disa viteve të fundit. Mjekët janë zhvendosur në vendet më të pasura për pagë më të mirë, por ata gjithashtu janë larguar nga sistemet shëndetësore të sëmura që u ofrojnë atyre orë pune të tepërta, paga modeste dhe mungesa kronike të furnizimeve bazë mjekësore për të trajtuar njerëzit.

Në Bullgari, qeveria ka njoftuar mbështetje financiare për të gjithë mjekët e përfshirë në trajtimin e pacientëve me koronavirus. 500 euro shtesë do t’i paguhen çdo punonjësi mjekësor me pagat e tyre mujore. Në Shqipëri, Kryeministri Edi Rama tha se duke filluar nga muaji Mars të gjithë stafit mjekësor do ti paguhen 1.000 euro më shumë në muaj. Paga mesatare mujore e Shqipërisë është 450 euro.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic, njoftoi javën e kaluar se të gjithë punonjësit e mjekësisë po merrnin një rritje të pagave 10% pasi po përballen me një luftë kanosëse kundër koronavirusit.

Përballë pagave të ulëta dhe kushteve të vështira të punës, rreth 6,000 mjekë dhe infermierë serbë besohet se janë larguar nga vendi në vitet e fundit. Kjo ka bërë që qeveria të anulojë një marrëveshje me Gjermaninë për marrjen në punë të infermierëve nga Serbia.

Eshtë shpallur një gjendje e jashtëzakonshme në të gjithë Serbinë, përfshirë një shtetrrethim mbarëkombëtar nga muzgu deri në agim për të gjithë qytetarët dhe një ndalim për të gjithë ata më të vjetër se 65 vjeç që të mos lënë banesat e tyre.

Epidemiologu Predrag Kon, i cili është pjesë e ekipit anti-virus të Serbisë, ka sqaruar se ideja e gjendjes së imponuar të jashtëzakonshme ka qenë shtrirja e epidemisë për aq kohë sa të jetë e mundur për të shmangur mbytjen e klinikave dhe mbingarkesën e sistemit shëndetësor menjëherë.

Zlatko Kravic, kreu i spitalit të përgjithshëm në Sarajevë, tha se ishte i shqetësuar për aftësinë e Bosnjës për t’iu përgjigjur krizës së madhe për shkak të mungesës së stafit mjekësor.

“Do të na duhen më shumë mjekë, nivelet tona të stafit aktual do të duhet të rriten së paku me një të tretën,” tha ai, duke u bërë thirrje që të dalin mjekëve në pension dhe “të kontribuojnë në luftën tonë kundër këtij kërcënimi të shekullit 21”.

Në Kroaci,e cila gjithashtu përballet me një mungesë të madhe të punonjësve mjekësorë, lufta kundër epidemise krahasohet me luftën e vendit për pavarësine nga Jugosllavia në vitet 1990.

“Unë besoj se jemi mësuar me të gjitha llojet e situatave,” tha Alemka Markotic, drejtuese e spitalit të Zagrebit për sëmundjet infektive.

VERITAS.COM.AL