Biznesi: U lehtësuam nga taksat/ Prej një janarit nuk do paguajnë tatim fitimi dhe as TVSH
“Është një frymëmarrje sepse paguajmë shumë taksa, për bashkinë për tavolinat, sigurimet e punonjësve, TVSH. Me heqjen e tyre ne lehtësohemi. ...
Raporti i BERZH: Brenda 2020 ekonomia shqiptare bie me 9%. Ja sa parashikohet rimëkëmbja për 2021
Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim parashikon që për 2020 ekonomia shqiptare do të pësojë një goditje të fortë duke rënë me 9%. Në qend...
“Ekonomia shqiptare pritet të tkurret në 7.5% këtë vit”, FMN: Ruani rezerva për një pandemi më të rëndë
Fondi Monetar Ndërkombëtar ka bërë një deklaratë përmbyllëse të ekipit të Misionit të Monitorimit Pas Programit për shpërndarje të menjëhershme....
Në 6 vjet, në Shqipëri është rritur numri i personave të pasur dhe është ulur numri i personave me nën 10 mijë dollarë
Një raport i publikuar nga Credit Suisse për Mirëqenien Globale ka nxjerrë të dhëna mjaft interesante për mirëqënien në vendin tonë në krahasi...
Rritja e ekonomisë Amerikane ngadalësohet në korrik, duke shtuar 1.8 milion vende pune në mes të COVID-19
Nga: Nicolas Vega   Rritja e ekonomisë Amerikane u ngadalësua në korrik, duke shtuar vetëm 1.8 milion vende pune pas numrit të madh të ...
Hapet gara/ Rruga “Milot-Fier” me koncension deri në 2024.
Hapet gara e koncesionit për rrugën ‘Milot-Thumanë-Kashar-Fier’, kostoja koncensionare e të cilës përllogaritet të jetë 1.118 miliard euro, ndërsa...
Do të hiqet edhe TVSH. Rama për biznesin e vogël: Do kenë zero taksa, do jenë aleatë të shtetit
Kryeministri Edi Rama premtoi sot në një konferencë për mediet, se shumë shpejt biznesi i vogël nuk do ketë taksa fare. Ai vlerësoi biznesin ...
Rama në konferencë me Financat: Sukses i Shqipërisë, del në tregjet ndërkombëtare me eurobondin.
Kryeministri Edi Rama deklaroi ditën e sotme në një konferencë të përbashkët për shtyp me ministren e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj dhe të R...
Shefi i Organizatës Botërore të Tregtisë, Roberto Azevedo, në një dorëheqje të papritur
Nga: Lizzy Burden The Telegraph  Kreu i mbikëqyrësit të tregtisë botërore po tërhiqet shpejt nën dhëmbët e stuhisë së koronavirusit,duke fil...
Guvernatori i BSH, Sejko: ‘Ekonomia është prekur nga Covid19; ja 5 sfidat e biznesit’
Në kushtet kur ekonomia e vendit është prekur ndjeshëm nga koronavirusi, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka prezantuar 5 sfidat e b...