AFP/ 13 Dhjetor 20190

Londër (AFP) – Kryeministri Boris Johnson përshëndeti të premten “tërmetin” politik në Britani, pas një fitoreje të fortë zgjedhjesh, e cila i hap rrugën vendit të largohet përfundimisht nga BE muajin tjetër pas vitesh të një stanjacioni paralizimi.

Me gjithë rezultatet e deklaruara përveç njërit per parlamentin me 650 vende, partia Konservatore e Johnson ka siguruar 364 vende – maxhoranca e saj më e madhe që nga kohet e arta te Margaret Thatcher në vitet 1980.

Duke dënuar më shumë se tre vjet grindje politike mbi Brexit, Johnson u zotua në fjalimin e tij të fitores të Premten “të përfundojë të gjitha ato marrëzi” dhe “ta përfundoje Brexitin në kohë deri më 31 janar, pa ‘nëse’, ‘pa sikur’”.

Në të kundërt, partia Laburiste kryesore e opozitës  pësoi performancën e saj më të keqe elektorale që para Luftës së Dytë Botërore, duke detyruar liderin Jeremy Corbyn të njoftojë planet për largimin e tij.

Sterlina u rrit brenda natës në nivelin e saj më të lartë që nga mesi i vitit 2018 me shpresën se Johnson do të mbajë premtimin e tij për “Get Brexit Done” pas viteve të pasigurisë dhe përçarjeve të thella mbi të ardhmen e Britanisë.

Të premten herët ajo ishte tërhequr përsëri për tu tregtuar me 1.3403 dollarë.

Me një shumicë kaq të madhe të deputetëve, Johnson do të jetë në gjendje të marrë marrëveshjen e divorcit që ai beri me Brukselin përmes parlamentit në kohë për të përmbushur afatin e 31 janarit.

Ratifikimi i marrëveshjes do të zyrtarizonte fundin e pothuajse pesë dekadave të integrimit të BE-Mbretëri e Bashkuar, megjithëse të dy palët duhet ende të krijojnë një marrëveshje të re tregtare dhe sigurie.

Presidenti i Këshillit të BE-së Charles Michel tha që blloku ishte i vendosur për bisedime por do të bënte çmos për të mbrojtur përparësitë e Evropës.

“Pikëpamja ime është shumë e qartë: ne jemi gati. Ne kemi vendosur cilat janë përparësitë tona, “tha Michel ndërsa arriti në një takim të BE-së, ku liderët do të diskutonin pasojat e votimit në Mbretërinë e Bashkuar.

Rezultati i zgjedhjeve të së enjtes – i treti në gati pesë vjet – sinjalizon një fitore personale për Johnson, një ish-kryebashkiak i Londrës dhe ministër i jashtëm i cili ndihmoi për të udhëhequr fushatën e Brexit drejt fitores në referendumin e BE 2016.

Presidenti amerikan Donald Trump tweetoi urimet e tij mbi një “fitore të madhe!” Dhe tha se Londra dhe Uashingtoni do të jenë në gjendje të bëjnë një “marrëveshje të re masive tregtare” pas Brexit.

“Kjo marrëveshje ka potencialin të jetë shumë më e madhe dhe më fitimprurëse se çdo marrëveshje që mund të bëhej me B.E. Festo Boris! ”tha ai.

– Marrja e veriut –

Konservatorët kishin qenë përpara në sondazhet e opinioneve për javë të tëra, por shkalla e fitores së tyre, pas ca zgjedhjesh të lagështa dhe me erëra para Krishtlindjeve, ishte e papritur.

Partia mori një varg vendesh tradicionalisht të Laburistëve që nuk kishin votuar Tory-n për dekada, por shumë prej të cilave kishin mbështetur “Largimin” në vitin 2016.

“Ne duhet të kuptojmë tani se çfarë tërmeti kemi krijuar,” u tha Johnson stafit të partisë, më vonë sipas agjencisë së lajmeve Press Association.

Ai më herët deklaroi kur u rizgjodh si deputet se votuesit i kishin dhënë atij “një mandat të fuqishëm të ri për të përfunduar Brexit”.

Johnson tani ka deri në pesë vjet për të qeverisur derisa të detyrohet të thërrasë zgjedhje te tjera.

– Kolapsi i Laburistëve-

Laburistët po shkonin në rezultatin e tyre më të keq që nga viti 1935, duke humbur 59 vende në 203, pasi ajo që pranoi Corbyn ishte një “natë shumë zhgënjyese”.

Ai tha se do të tërhiqet mbas një periudhe “reflektimi” dhe nuk do ta çojë partinë në zgjedhjet e ardhshme, të cilat do të vijnë në vitin 2024.

Corbyn kishte premtuar një referendum të dytë për Brexit në një përpjekje për t’u bërë thirrje gjysmës së votuesve britanikë që ende duan të qëndrojnë në BE.

Por ai e kishte përqendruar fushatën e Laburistëve në një program radikal të ndryshimit ekonomik, duke përfshirë ri-nacionalizimin e disa industrive kryesore, të cilat nuk arritën të mashtrojnë votuesit tradicionalë.

Duke folur në orët e para të së Premtes, Corbyn mbrojti “manifestin e shpresës” se tij dhe mbajti  politikat e tij qe ishin “jashtëzakonisht të njohura” gjatë fushatës.

Por ai tha: “Brexit ka ndare dhe polarizuar kaq shumë në këtë vend, ai ka kapërcyer shumë se qeni një debat politik normal”.

Corbyn është personalisht jopopullor dhe i prangosur nga akuzat për simpatizimin e grupeve të paracaktuara terroriste dhe dështimin për të trajtuar anti-Semitizmin brenda partisë së Laburistëve.

Kjo është humbja e katërt e njëpasnjëshme elektorale e Laburistëve – dhe e dyta nën drejtimin e Corbyn.

– Brexit më i butë?

Demokratë Liberalët anti-Brexit gjithashtu ranë keq dhe njoftuan se ata do të zëvendësojnë Jo Swinsonin si udhëheqës pasi ajo humbi vendin e saj në Skocinë perëndimore ndaj Partisë Kombëtare Skoceze (SNP).

Lib Dems ishte parashikuar të fitonin 11 vende, një me pak se në zgjedhjet e fundit në 2017.

Analistët thanë se fushata e Swinson për të zmbrapsur Brexit pa as edhe një referendum të ri ishte jopopullore, ndërsa përpjekjet për të krijuar një aleancë “Remain” për të ndaluar Brexit dështuan.

Në të kundërt, Partia Kombëtare Skoceze (SNP), e cila dëshiron të ndalojë Brexitin dhe të sigurojë një Skoci të pavarur, fitoi 13 vende për të arritur ne 48.

Partia Brexit e Nigel Farage nuk arriti të fitojë asnjë vend, por ai pretendoi se e kishte ndihmuar Johnson të qëndronte në krah të kandidatëve të tij në vendet e mbajtura nga Tory.

Johnson ka premtuar të vendosë planin e tij të Brexit në parlament përpara pushimeve të Krishtlindjeve, megjithëse nuk ka të ngjarë të ratifikohet deri në janar.

Atëherë ai ka vetëm 11 muaj për të rënë dakord për një partneritet të ri me BE përpara se të përfundojë një periudhë e tranzicionit pas Brexitit në Dhjetor 2020.

Por me një shumicë të rehatshme në parlament, analistët vërejnë se ai mund të zgjedhë të zgjasë atë kohë dhe të negociojë një marrëveshje më të ngushtë tregtare sesa parashikohej më parë.

“Ironikisht, kjo është një dorë më e lirë për Johnson qe të negociojë një version më të butë të Brexit,” tha Simon Hix i Shkolles Londineze te Ekonomiks.

VERITAS.COM.AL/