AP

Britanikët po mbërthehet për më shumë javë në mbyllje ndërsa Kryeministri Boris Johnson kalon një ditë të katërt në kujdesin intensiv në një spital në Londër për trajtimin e infeksionit të tij koronavirus

LONDER (AP) – Britanikët u mbërthyen të enjten për disa javë të tjera në bllokim ndërsa Kryeministri Boris Johnson mbeti në një spital në Londër pas tre netëve në një kujdes intensiv për trajtimin e infeksionit të tij koronavirus.

Qeveria Britanike tha të mërkurën në mbrëmje se kryeministri po bënte “përparim të qëndrueshëm” në Spitalin “St. Thomas” dhe rrinte ulur në krevat. Ai ka marrë oksigjen por jo me një ventilator pasi që simptomat e tij COVID-19 u përkeqësuan dhe ai u shtrua në terapi intensive.

Sekretari i Kulturës Oliver Dowden tha të enjten se Johnson ishte i qëndrueshëm dhe “duket se po shkon mirë”.

Një azhurnim mbi gjendjen e kryeministrit pritet më vonë.

Sekretari i Jashtëm Dominic Raab, i cili po qëndron në detyrë ndërsa Johnson është i sëmurë, do të kryesojë një takim të komitetit të qeverisë së krizës COBRA për të diskutuar nëse do të zgjasë kufizimet në veprimtarinë publike dhe lëvizjet e njerëzve të imponuara më 23 mars në përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e virusit.

Kufizimet fillestare ishin për tre javë,një periudhë që përfundon të hënën. Por ka pak perspektivë për rregullin e qëndrimit në shtëpi dhe mbylljen e bizneseve të qeverisë që të lehtësohet . Kufizimet mund të forcohen nëse njerëzit tërhiqen në parqe dhe hapësira jashtë mbi atë që parashikohet të jetë një fundjavë e ngrohtë, me diell e Pashkëve.

Më shumë se 7,000 njerëz me koronavirus kanë vdekur në spitalet Britanike, sipas shifrave të qeverisë. Ndërsa numri i rasteve të reja të konfirmuara ka filluar të jetë konstant, vdekjet vazhdojnë të rriten. Të Mërkurën,M.B. raportoi 938 vdekje, rritja më e madhe e vendit deri më sot.

Kryeministrja Skoceze, Nicola Sturgeon tha se nuk kishte asnjë perspektivë që bllokimi të “revokohet menjëherë ose edhe në mënyrë iminente”.

“Unë nuk do të pres ndonjë ndryshim që vjen nga takimi i sotëm COBRA,” i tha ajo Sky News.

Dowden tha se “kurba (e rasteve të reja) po fillon të rrafshohet.”

“Ky është momenti që ne duhet të përmbahemi në rrugën që kemi zgjedhur,” i tha ai Sky News. “Populli Britanik me të vërtetë na ka ndjekur pas. Ne nuk duhet të heqim dorë këtë fundjavë të Pashkëve, kjo është gjëja numër një”

VERITAS.COM.AL